Ako pas iznenada postane agresivan...

Nije retka pojava da se vlasnici javljaju veterinarima, vidno uzbuđeni i zabrinuti  agresivnim, nepredvidivim ponašanjem svog psa koji je, iz čista mira, skočio na njih i pokušao da ih ujede.
Nije retka pojava da se vlasnici javljaju veterinarima, vidno uzbuđeni i zabrinuti  agresivnim, nepredvidivim ponašanjem svog psa koji je, iz čista mira, skočio na njih i pokušao da ih ujede.

Nekim ljubiteljima životinja nije jasno da psi i mačke nisu uvek umiljati i mazni i da je u njihovoj prirodi da se plaše čoveka. Životinje taj strah pokazuju agresivnošću. Velika greška koju ljudi prave je u tome što se ne upoznaju sa rasom, karakterom i poreklom životinje (pogotovu ako su mešanci). Naprotiv, njih već, na prvi pogled, osvoji umiljatost i neposrednost štenaca. U kinološkom smislu, karakter psa čine temperament i ćud tj. narav.

Temperament psa je nasledna osobina koja odražava stepen reakcija CNS na različite podražaje spoljnih i unutarnjih faktora. Postoji živahni i mirni temperament.

Ćud(narav) je duševno, psihičko stanje psa. Razlikuje se dobroćudna i zloćudna narav psa. Zloćudni psi pri najmanjem nadražaju reaguju ujedom i agresivnošću, te takve pse treba isključivati iz priploda.

Agresivnost je reakcija i način ponašanja koji se ispoljava prema drugom organizmu. Može biti ofanzivna, defanzivna i predatorska.

Jasni znaci agresivnosti kod pasa su: pokazivanje i škljocanje zubima, režanje, piljenje u žrtvu i zauzimanje stava za otvoren napad. Predispozicioni znaci vezani za okruženje koji podstiču agresivnost su asocijalnost sa drugim psima, zlostavljanje i okrutno ponašanje prema psu, ograničavanje slobode, borbe i napadi drugih pasa.

Sa medicinske strane, neurološki pregled psa može da pokaže vezu sa organskim oboljenjem. U tom smislu treba ispitati sve moguće uzroke i patološka stanja koja mogu biti udružena sa agresivnošću. Imajmo na umu i to da je najopasnija i najozbiljnija bolest koja u kliničkoj slici oboljenja ima agresivnost besnilo.

Prvi korak je zaštita čoveka i vlasnika od ujeda agresivne životinje. To podrazumeva stavljanje korpe na njušku psa i obezbeđivanje uslova (boksa) tako da pas nema prilike da ispolji kompromitujuće ponašanje.

Drugi korak je vežbanje osnovnih komandi sa psom. Prvo treba trenirati na neutralnom terenu a zatim blizu kuće, u sopstvenom dvorištu i praćenje reakcije psa kad naiđe nepoznata osoba i direktno kontrolisanje sa komandama obuzdavanja. Jedno od rešenja smanjenja agresivnosti je kastracija psa ili sterilizacija kuja ako je njihova agresivnost vezana za periode teranja.

Ako su u pitanju zluradi, jogunasti i izrazito ujedljivi psi, vlasnici moraju da shvate da takvi psi u nekim slučajevima i ne mogu da se prevaspitaju. (Tekst je nastao u saradnji sa Pet Centrom, Tržni centar Big, Sentandrejski put 11)

  • bagins

    17.06.2014 17:29
    ne razumem
    kakvi su to hejteri pa lupaju minuse na ovakav komentar mog predhednika, pa samo se zahvalio na tekstovima i nista vise! Gde ce vam dusa ljudi,ugusicete se u sopstvenoj mrznji!
  • Biba

    17.06.2014 09:37
    Hvala
    Hvala Vam na ovakvim tekstovima,sto ih objavljujete poslednje vreme. Vrlo su korisni i interesantni. Samo tako nastavite...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Svet životinja