Kako ukloniti krpelja sa ljubimca?
Kako se hrane, tako im se ostatak tela povećava i to je onaj deo krpelja koji se najčešće i može videti prilikom pregleda ljubimca.
U slučaju kada se krpelj primeti potrebno ga je odmah odstraniti. U tu svrhu, moguće je ukloniti krpelja oprezno hvatajući ga za onaj deo koji je neposredno uz kožu i lagano rotirajući u suprotnom smeru od kretanja kazaljke na satu izvući ga izvan kože. Naime, laganom rotacijom je moguće otpustiti kukice krpelja kojim se drži za kožu. Prilikom samog postupka vađenja, potrebno je sprečiti kompresiju samog tela krpelja i na taj način sprečiti da ceo sadržaj tela (kao i poneki uzročnici bolesti) ne uđu u organizam domaćina. Danas se za tu svrhu mogu pronaći i posebne kukice, klešta, pincete za lakše uklanjanje krpelja s ljubimca.
Ponekad se prilikom uklanjanja krpelja može dogoditi da se krpelj ne ukloni u celosti, odnosno da ostane neki njegov deo - npr. glava. Tada mesto treba dezinfikovati i mazati antibiotskom kremom tokom par dana. Organizam domaćina će na tom mestu stvoriti organizacijski proces što će postupno olakšati njegovo "izbacivanje" iz organizma. Nekada se na mestu uboda javlja reakcija u vidu upale: crveno, natečeno, temperirano područje, može doći do promene pigmentacije na tom mestu. Takođe, prilikom zarastanja ubodne ranice stvaraju se male kraste na mestu gde je bio ubod krpelja. Ovde se savetuje da sami vlasnici ne vade ostatke krpelja jer je moguće izazvati infekciju kože i zakomplikovati zdravstveno stanje. U tom slučaju, kao i u svim drugim slučajevima kada niste sigurni, obratite se vašem veterinaru.
Ponekad je moguće na samom ljubimcu videti i ostatak uginulog krpelja, npr. sasušeni krpelj. To je najčešće moguće uočiti kada su ljubimci zaštićeni različitim aktivnim materijama namenjenim borbi protiv spoljašnjih parazita (npr. ampule). Tada je potrebno samo laganim pritiskom na pre opisan način ukloniti uginulog krpelja.
Pored oštećenja kože i mogućnosti pojave sekundarne infekcije kože prava opasnost krpelja leži u prenošenju opasnih infektivnih bolesti životinja i ljudi. Iz tog razloga je izuzetno važno koristiti spot on, ogrlice i druge preparate namenjene zaštiti pasa i mačaka od ovih napasti i naravno redovno pregledati ljubimce posle svake šetnje. (Tekst je nastao u saradnji sa Pet centrom Novi Sad, Tržni centar BIG, Sentandrejski put 11)
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar