Polarni medvedi komuniciraju preko smrada šapa
Naučnici su nedavno otkrili da polarnim medvedima smrde šape ne samo zato što su prljave, već zato što one odašilju miris kako bi ostavili tragove gde god da krenu, piše BBC.
Oni žive u predelima gde sem leda i snega često nema ničega, a međusobno komuniciraju sa velikih razdaljina, pa je potrebno da ostave trag. To otkriće je objavljeno u "Journal of Zoology".
Polarni medvedi su najveći u porodici medveda, imaju tendenciju da sami lutaju Arktikom, pare se u određenim periodima godine, što znači da se međusobno ne sreću često. Naučnici su otkrili ida oni povremeno njuše tragove drugih ili pak odluče da se prate, pa su odlučili to da istraže. Oni su uzeli uzorke mirisa od velikih polarnih medveda i dali ih njihovim "drugarima" iz zooloških vrtova širom Severne Amerike.
Tada su primetili da je bio interesantniji miris koji su ostavili tokom proleća, ali i suprotnog pola dok su mužjaci specijalno bili zainteresovani za ženke koje su u fazi parenja.
Za druge sisare je poznato da koriste znoj i znojne žlezde kako bi primali i odašiljali određene informacije, a istraživači kažu da je moguće da polarni medvedi koriste svoje šape i urin u ledu kako bi obeležili svoje rute.
Sumirano, rezultati pokazuju da polarni medvedi koriste miris svojih šapa kako bi komunicirali međusobno specijalno u odredjenim delovima godine, a ako je to tačno, to govori da polarni medvedi komuniciraju drugačije od ostalih medveda koji mirisom obeležavaju vertikalne objekte (na primer drveće) trljanjem tela ili analnim žlezdema.
Naučnici navode da je onda to razlog zašto se polarni medvedi ne snalaze dobro u toplijim krajevima, jer tamo ne mogu da prate tragove i pronađu jedni druge.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar