Kloniraju kućne ljubimce
Postoji još jedan način, a realizaciju nudi firma iz Južne Koreje pod nazivom Sooam koja se bavi pružanjem usluga kloniranja. Za 80.000 evra Sooam će preminulog kućnog ljubimca vratiti u život u obliku gotovo savršene kopije.
Firmu je osnovao kontroverzni veterinar i genetičar Vu Suk Hvang.
Hvang je javno osramoćen nakon što je izbačen iz jedne akademske institucije zbog fabrikovanja istraživanja o kloniranju ljudskog embriona. I pored činjenice da se tereti za ozbiljno kršenje zakona, to ga ne sprečava da pokrene uspešan biznis.
Od osnivanja, Sooam je navodno klonirao više od 400 pasa, a firma mesečno ima 15 klijenata. Uz to, Hvang svoj biznis planira da proširi u SAD i Veliku Britaniju.
Tehniku kloniranja koju firma Sooam koristi je identična onoj pomoću koje je kreirana ovca Doli davne 1997. godine.
Prvo, izoluju se ćelije iz životinje koja će biti klonirana, a potom se njihovo jezgro koje sadrži genetski materijal vadi i konzervira. Nakon toga uzima se jajna ćelija iz životinje donora (surogat majka) čije se jezgro zamenjuje jezgrom ljubimca koji će biti "kopiran". Nakon toga sledi električni šok koji će jajnu ćeliju primorati na deljenje, a potom se ona vraća u telo životinje donora. Surogat ne mora biti iste rase ali je potrebno da bude približno slične veličine kao ljubimac koji će biti rođen.
Iako su to savršene kopije njihovih ljubimaca, mušterije mogu da očekuju blage razlike u vidu pegica kod dalmatinaca, a karakter životinje će skoro sigurno biti drugačiji. Firma naglašava da svako kopiranje nije savršeno i da ukoliko se ljubimac rodi bolestan ili onesposobljen, kopiranje mora biti ponovljeno.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar