Kako da sprečite jutarnje mučnine tokom trudnoće
Više od polovine žena tokom trudnoće pati od jutarnjih mučnina.
One se najčešće javljaju u prvom tromesečju trudnoće, ali kod 10 do 20 odsto žena ove tegobe mogu trajati tokom cele trudnoće. Konstantne mučnine i povraćanje koje se ne može kontrolisati mogu dovesti do dehidracije i gubitka vitamina, pa se to mora rešiti hospitalizacijom i primanjem infuzije.
Srećom, često je moguće ublažiti mučnine. Trudnice bi trebalo da izbegavaju jako začinjenu i premasnu hranu i namirnice intenzivnog mirisa. Isto tako, bolje je pojesti pet-šest manjih obroka na dan nego tri velika.
"Nizak nivo šećera u krvi i glad mogu izazvati nagon za povraćanjem", objašnjava nutricionistkinja Tena Niseteo i dodaje da se, naročito u poslednjim mesecima trudnoće, zbog rasta bebe podiže dijafragma i menja položaj želuca, zbog čega može doći do mučnina, ali i gorušice. Niseteo ističe da napici koji sprečavaju pojavu mučnine moraju biti hladni i osvežavajući poput limunade, mineralne vode s ili soka ceđene narandže.
Odličan borac protiv mučnine je i sok od đumbira u kombinaciji s listićima mente, a napitke treba pijuckati gutljaj po gutljaj. Tri osnovne biljke koje smanjuju mučninu su đumbir, menta i kamilica. Kod trudnica mučninu često izazovu i topli napici, poput kafe ili toplog kakaa tako da bi njihovu konzumaciju svakako trebalo smanjiti, a okrenuti se mlakim čajevima od kamilice ili mente, koji smiruju želudac i creva - kaže Niseteo i dodaje da i konzumacija suvih grickalica, poput slanih štapića ili krekera, može pomoći pri smanjenju i otklanjanju osećaja mučnine. Uzimanje vitamina B6 takođe pomaže.
Osim s mučninom, trudnice često imaju problema s gorušicom, kod koje pomaže grickanje badema. Najbolja prevencija je ipak smanjenje obroka.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar