Svakog dana od raka grlića materice obole četiri žene
Na teritoriji 18 opština u Srbiji, žene starosti od 25 do 64 godine imaće i ove godine organizovan skrining raka grlića materice u domovima zdravlja.
Komentarišući podatak da se u dosadašnjem toku skrininga na teritoriji Srbije odazvalo 57,4 odsto pozvanih žena, državni sekretar Ministarstva zdravlja dr Ferenc Vicko je rekao da je taj rezultat "relativno zadovoljavajući" jer bi odziv trebalo da bude bar 75 odsto da bi skrining bio ekonomski isplativ.
"U opštinama koje nemaju organizovani program skrininga, žene treba da iskoriste svoje pravo na zdravstvenu zaštitu, odu kod ginekologa i urade Papanikolau test, ako to nisu učinile u poslednje dve godine", poručio je direktor Instituta za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" dr Dragan Ilić.
On je rekao da poređenje rezultata dva poslednja istraživanja zdravlja stanovništva pokazuje da je broj žena koje su uradile preventivni pregled za rano otkrivanje karcinoma grlića materice u značajnom porastu.
"Prema rezultatima istraživanja iz 2013. godine, Papanikolau test je "uradilo čak 57,1 odsto žena iz ciljne populacije, ili svaka druga starosti od 25 do 64 godine, dok je 2006. registrovano 38,5 odsto žena koje su bile na ovom preventivnom pregledu", precizirao je Ilić.
Govoreći o učestalosti raka grlića materice u Srbiji, on je naveo da je, prema poslednjim podacima Registra za rak iz 2012, stopa oboljevanja iznosila 23,2 na 100.000 žena. Od 25 okruga u Srbiji, čak deset je u 2012. imalo stopu oboljevanja višu od prosečne, pri čemu je najviša stopa zabeležena u Pčinjskom okrugu (36,9/100.000), a najniža u Mačvanskom okrugu (9,1/100.000).
Prema podacima Međunarodne agencije za istraživanje raka iz 2012, Srbije je bila na četvrtom mestu u Evropi po učestalosti oboljevanja, posle Rumunije, Litvanije i Bugarske. Pozivajući se na isti izvor, Ilić je naveo da je Srbija, sa stopom umiranja od 6,8 na 100.000 žena od na drugom mestu u Evropi, posle Rumunije.
Nedelja prevencije raka grlića materice organizuje se svake godine od 25. do 31. januara, sa ciljem da se poboljša informisanost javnosti o značaju preventivnih pregleda, da se unapredi sprovođenje programa organizovanog skrininga raka i da se na taj način doprinese smanjenju oboljevanja i umiranja od ove još vrlo rasprostranjene bolesti.
Komentari 1
Peca
2.dan, dobijen uput za specijalistu
3.dan, zakazivanje kod lek.specijaliste
4.dan, izvestaj spec. sa zahtevom za analizu krvi
5.dan, zakazivanje kod lekara opste prakse
6.dan, dobijen uput za vadjenje i analizu krvi
7.dan, vadjenje krvi 7-9 h.
8.dan, podizanje rezultata
9.dan, zakazivanje kod lek.specijaliste
10.dan "D", izvestaj specijaliste sa misljenjem o eventualnom daljem toku lecenja.
11.dan, zakazivanje kod lekara opste prakse
12.dan, uput za lekarsku komisiju
13.dan, zakazivanje za komisiju
14.dan, komisija: ultrazvk, magnetna, analiza uzorka tkiva, tumormarker novi rez. krvi...itd.
15.dan, Jovo nanovo do beskonacnog!
Ovo je moguce obaviti u 15 vezanih radnih dana samo teoretski, jer pacijent nije upoznat sa radnim vremenom i terminima za zakazivanje kao ni lokacijama za pojedine preglede.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar