Suprotno ubeđenju mnogih, cigarete ne smiruju živce, već naprotiv - pušači su izloženi 70 odsto većem riziku od anksioznosti i depresije u poređenju sa nepušačima, pokazuje nova britanska studija.
Univerzitet u Londonu sproveo je studiju u kojoj je učestvovalo 6.500 ljudi, a analizirane su njihove pušačke navike i mentalno zdravlje. Više od 18 odsto pušača prijavilo je problem sa anksioznošću i depresijom, u odnosu na 10 odsto nepušača i 11,3 odsto bivših pušača.
Osim toga, stručnjaci kažu da postoji mogućnost da su upravo cigarete uzrok anksioznosti. Studija je pokazala i da ljudi koji su ostavili cigarete imaju jednake šanse da obole od depresije ili anksioznosti kao i nepušači. Rezultati studije zato sugerišu da je možda prestanak pušenja jedan od načina da poboljšate svoje mentalno zdravlje.
"Verovanje da cigarete umanjuju stres je potpuno pogrešno. Zapravo, kada zapalite cigaretu, ono što tada osećate su prvi znaci zavisnosti, a simptomi su slični onima kada se oslobađate stresa. Povlačenje dima cigarete trenutno prija pušačima jer je zadovoljena potreba za cigaretom, zbog čega misle da se osećaju bolje. Međutim, to su samo prvi znaci zavisnosti od nikotina, a dalje sve ide u krug, cigareta za cigaretom", objašnjava dr Majk Knapton.
Prema istraživanju sprovedenom u Velikoj Britaniji, čak trećina pušača izjavila je da ne može da ostavi pušenje zbog toga što veruju da im cigarete pomažu da se izbore sa stresom. "Ako mislite da vam to pomaže, varate se -cigarete samo pogoršavaju simptome stresa", dodaje dr Knapton.
"Taj trenutni osećaj olakšanja ili zadovoljstva kada zapalite cigaretu nije dobar, samo postepeno uništava vaš organizam. U svakom slučaju, bolje je da u borbi protiv stresa posegnete za fizičkim aktivnostima, bavljenjem hobijem, kuvanjem… bilo čime što je zdravo", savetuje dr Majkl Rojzen.
Komentari 1
Oki
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar