Srbija druga po broju smrti od raka dojke
Ona je na skupu povodom obeležavanja Meseca borbe protiv raka kazala da je razlog za to što se u Srbiji karcinom dojke otkriva u kasnoj fazi, kada su šanse za izlečenje manje. Lazić je dodala da je u 2012. godini registrovano preko 4.600 novoobolelih, a oko 1.600 ljudi je umrlo.
Najveća stopa obolevanja se beleži osoba starih od 50 do 64 godine, dok je petina obolelih žena mlađa od 50 godina, kazala je Lazić i dodala da 10 odsto smrtnih slučajeva čine žene mlađe od 50 godina, dok 45 odsto čine radno sposobne žene od 50 do 64 godine.
Lazić je kazala da je u Srbiji završena prva faza skrininga karcinoma dojke i da je prošle godine pregled dojke mamografom uradilo 78.000 žena koje nisu imale nikakvih simptoma, 4.500 žena je posle toga pozvano na dalju dijagnostiku, a kod 290 otkriven je rak dojke.
Ona je kazala da ne postoji način da se spreči uzrok nastanka raka dojke, pošto još uvek nije poznat i da je zbog toga važno da se redovno ide na ultrazvučni pregled dojki posle 20. godine života i na pregled dojki mamografom na svake dve godine posle 50. godine.
Kao neke od mogućih uzroka za nastanak rak dojki Lazić je navela nasledne predispozicije, rađanje dece posle 30 godina, nedojenje dece, rana prva i kasna poslednja menstruacija, pušenje, gojaznost i nepravilna ishrana.
Hirurg Ivan Marković kazao je na skupu koji je organizovalo udruženje "Budimo zajedno" da je zračenje kome su žene izložene kada rade mamografiju minimalna opasnost u odnosu na korist koju donosi i dodao da je mamografija za sada jedini pouzdani način da se rak dojke otkrije u ranoj fazi.
U kalendar za javno zdravlje mart je obeležen kao Mesec borbe protiv raka, a 20. mart proglašen je Nacionalnim danom borbe protiv raka dojke.
Komentari 1
LOL
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar