Srbija druga po broju smrti od raka dojke

Broj obolelih od raka dojke u Srbiji je sličan prosečnom broju obolelih od tog maligniteta u evropskim zemljama, ali je Srbija na drugom mestu po broju smrtnih slučajeva od ove bolesti.
Broj obolelih od raka dojke u Srbiji je sličan prosečnom broju obolelih od tog maligniteta u evropskim zemljama, ali je Srbija na drugom mestu po broju smrtnih slučajeva od ove bolesti, kazala je danas Koordinatorka za skrining karcinoma dojke iz Instituta za javno zdravlje "Batut" Ljiljana Lazić.

Ona je na skupu povodom obeležavanja Meseca borbe protiv raka kazala da je razlog za to što se u Srbiji karcinom dojke otkriva u kasnoj fazi, kada su šanse za izlečenje manje. Lazić je dodala da je u 2012. godini registrovano preko 4.600 novoobolelih, a oko 1.600 ljudi je umrlo.

Najveća stopa obolevanja se beleži osoba starih od 50 do 64 godine, dok je petina obolelih žena mlađa od 50 godina, kazala je Lazić i dodala da 10 odsto smrtnih slučajeva čine žene mlađe od 50 godina, dok 45 odsto čine radno sposobne žene od 50 do 64 godine.

Lazić je kazala da je u Srbiji završena prva faza skrininga karcinoma dojke i da je prošle godine pregled dojke mamografom uradilo 78.000 žena koje nisu imale nikakvih simptoma, 4.500 žena je posle toga pozvano na dalju dijagnostiku, a kod 290 otkriven je rak dojke.

Ona je kazala da ne postoji način da se spreči uzrok nastanka raka dojke, pošto još uvek nije poznat i da je zbog toga važno da se redovno ide na ultrazvučni pregled dojki posle 20. godine života i na pregled dojki mamografom na svake dve godine posle 50. godine.

Kao neke od mogućih uzroka za nastanak rak dojki Lazić je navela nasledne predispozicije, rađanje dece posle 30 godina, nedojenje dece, rana prva i kasna poslednja menstruacija, pušenje, gojaznost i nepravilna ishrana.

Hirurg Ivan Marković kazao je na skupu koji je organizovalo udruženje "Budimo zajedno" da je zračenje kome su žene izložene kada rade mamografiju minimalna opasnost u odnosu na korist koju donosi i dodao da je mamografija za sada jedini pouzdani način da se rak dojke otkrije u ranoj fazi.

U kalendar za javno zdravlje mart je obeležen kao Mesec borbe protiv raka, a 20. mart proglašen je Nacionalnim danom borbe protiv raka dojke.

  • LOL

    12.03.2015 13:01
    WTF
    Nije mi jasno kako ocekujete da se zene redovno kontrolisu kada im to nije omoguceno ni kada su dovoljno informisane da to zele.Samokontrola je nista, ona otkriva jako mali broj promena.Ako drzava zaista zeli da pomogne u prevenciji trebala bi da napravi zestoku reorganizaciju u zdravstvu pocev od papirologije pa sve do prava ZAPOSLENIH i ODGOVORNIH zena.Naglasak na zaposlene i odgovorne posto mi koji smo zaposleni i zelimo redovno da kontrolisemo grudi (na svakih godinu dana nakon sto se uoci promena)nemamo prava na besplatne kontrole kao sto to imaju nezaposlene zene i zene koje neodgovorno i retko rade kontrole.Ja kao zena sa visokim rizikom zbog porodicne anamneze i 4 tumora u dojkama sa svojih 34 svake godine prolazim dugotrajne peripetije da bih stigla na UZ.Vecinom odustanem i kontrolu uradim privatno.Problem je generalno u tome sto nijedan UZ nemoze bez uputa , da bi ste dobili uput morate kod ginekologa.Da bi ste dobili termin kod ginekologa ukoliko nije hitan slucaj dobijate termin svake godine u sl. vreme za godisnju kontrolu. Npr. ja sam ove godine preko kol centra u prvim danima januara dobila termin za kraj marta. Kad budem otisla dobicu uput s kojim treba da zakazem snimanje na onkologiji i da znam unapred za 6 mes kad cu dobiti ciklus i kada mi pada 14 dan ciklusa kada UZ mora da se radi. Pa kad to odradim moram ponovo da zakazem kod ginekologa(jos 1-3 mes cekanja)da bi mi unela podatke u racunar i eventualno uputila dalje ako ima promena.Ja ne znam dali ja nisam normalna ili ovo sve nije normalno organizovano. Nase zdravstvo je ekvivalent borbi sa vetrenjacama. Odvajam veliki deo plate na zdravstvo a opet me na kraju nateraju da nuzne kontrole i preglede obavaljam privatno.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Zašto su važni pregledi urina

Rezultati osnovnog pregleda urina pokazuju stanje naših bubrega, njegovih izvodnih kanala i mokraćne bešike, a ti rezultati važni su za sve, naročito za trudnice i hronične bolesnike.