Jutro bez kafe, za mnoge od nas je nezamislivo, ali koliko god uživali u prvoj kafi budite oprezni sa njom.
Polemika da je kafa zdrava ili ne još uvek traje, ali ono što sa sigurnošću možemo da kažemo to je da kafa na prazan stomak nije nimalo dobra ideja. Šoljica kafe na prazan želudac predstavlja pravi udar na organizam.
Neosporivo je da kafa predstavlja značajan izvor antioksidansa. Dokazano je i da ima efekta u prevenciji nekih malignih bolesti, poput karcinoma debelog creva. Ali uticaj kafe na organizam može biti i prilično negativan - posebno ako je pijete na prazan želudac.
Šoljica čiste crne kafe na prazan želudac stimuliše izlučivanje hlorovodične kiseline u sistem za varenje, a to će vrlo brzo osetiti osobe koje su sklone gastritisu.
Nisu pošteđeni ni oni koji nemaju nikakvih zdravstvenih problema jer se hlorovodična kiselina koristi za razgradnju hrane, a ukoliko niste doručkovali, imaćete probavne smetnje tokom drugih obroka. Posebno teško će se razgrađivati proteini. To je problem broj dva.
Proteini koji ostanu nerazgrađeni u telu mogu uzrokovati brojne zdravstvene probleme kao što je nadutost, iritacija ili upala creva, a u najgorem slučaju i karcinoma creva.
Istraživači koji su se bavilii ovom temom utvrdili su da je najbolje da kafu pijete sat vremena nakon buđenja i to nakon što ste pojeli barem jedno parče hleba. Kafu ne treba da pijete nakon buđenja i zato što je tada nivo kortizola vrlo visok, sačekajte da se se snizi. Kortizol je odgovoran za kontrolu biološkoga sata i podstiče budnost.
Dakle, kafa na prazan želudac nikako nije dobra ideja. Ako baš ne možete da odložite kafu za posle doručka, onda je bar ublažite sa malo mleka.
Komentari 2
Vlada
Da, na određeni način pripremljena tečnost od zrna pržene kafe koristi se u lečenju raka debelog creva KAO KLISTIR, a ne oralno tj. pijenjem.
Igor
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar