Razgovor sa dragom osobom za bolje pamćenje

Samo 10 minuta razgovora sa drugom osobom može da poboljša pamćenje i intelekt, tvrde naučnici Univerziteta Mičigen.
Samo 10 minuta razgovora sa drugom osobom može da poboljša pamćenje i intelekt, tvrde naučnici Univerziteta Mičigen.

"Tokom naše studije druženje sa drugima pokazalo se podjednako delotvorno kao i neke tradicionalnije psihičke vežbe za poboljšavanje pamćenja i intelektualne sposobnosti", piše psiholog Oskar Jbara.

Pregledajući podatke o 3.610 osoba starih od 24 do 96 godina, uočena je veza između visokog nivoa društvenih interakcija i razvijenih kognitivnih funkcija, piše portal Stetoskop. Tokom drugog eksperimenta, naučnici su izveli laboratorijski test da bi procenili kako društvena interakcija i intelektualne vežbe utiču na pamćenje i psihičke sposobnosti.

"Uvideli smo da i kratka interakcija od samo 10 minuta povećava intelektualnu sposobnost isto kao i uključivanje u intelektualne aktivnosti", rekao je Jbara. Što se tiče rezultata, izgleda da poseta prijatelju ili komšiji može da bude veoma važna za oštrinu uma kao i svakodnevno rešavanje ukrštenica.

Jbara je naglasio da društvena izolacija može da ima negativno delovanje na intelektualne sposobnosti, kao i na emocionalnu stabilnost osobe.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Zašto su važni pregledi urina

Rezultati osnovnog pregleda urina pokazuju stanje naših bubrega, njegovih izvodnih kanala i mokraćne bešike, a ti rezultati važni su za sve, naročito za trudnice i hronične bolesnike.