Ćelije sperme stvorene u laboratoriji
Laboratorija Kalistem u Lionu saopštila je ove nedelje da su dobili "kompletan ljudski spermatozoid in vitro", što je prvi takav uspeh u svetu, na kom su istraživači radili poslednjih 15 godina. "Na kraju 2014. godine, kompanija je bila u prilici da proizvede u potpunosti formiran spermatozoid u laboratoriji, koristeći testikulaturnu biopsiju pacijenta u kojoj se nalaze samo spermatogonije, tj. fetalne ćelije u nezrelom stadijumu", navodi se u saopštenju Kalistema.
"Ovo istraživanje utire put inovativnim terapijama u lečenju muškog steriliteta, što je jedan od glavnih problema današnjice, jer se broj spermatozoida smanjio se za 50 odsto u proteklih pola veka", ističe se u saopštenju.
Rezultati istraživanja još nisu objavljeni ni u jednom stručnom časopisu, te su stručnjaci ovu vest dočekali sa rezervama. Oni su, međutim, istakli da ukoliko bude provereno, ovo otkriće će predstavljati značajan napredak. Spermatogeneza, proces tokom kojeg se osnovne reproduktivne ćelije razvijaju u spermatozoide, traje 72 dana u ljudskom telu.
Istraživači navode da bi ovaj napredak mogao da pruži rešenje za desetine hiljada muškaraca koji pate od neopstruktivne azoospermije, ili abnormalne proizvodnje sperme koja uzrokuje sterilitet. Prema podacima kompanije, lečenje muškog steriliteta mogao bi da dovede do razvoja tržišta vrednog preko 2,3 milijardi evra, sa više od 50.000 novih pacijenata godišnje. "Iz testikularne biopsije bi se dobijali spermatozoidi koji bi bili sačuvani procesom krioprezervacije do trenutka kada pacijent poželi da postane otac", navodi se u saopštenju.
Kalistem namerava da pretkliničke testove sprovede do 2016, dok bi kliničke testove otpočeo 2017. Dosad su istraživači u svetu uspeli da spermatogenezu u laboratorijskim uslovima izvedu samo u slučaju miševa.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar