Naučnici vratili vid slepom laboratorijskom mišu
Proces poznat kao optogeneza koristi modifikovani virus kako bi spomenute proteine naučnici ubacili direktno u još žive očne ćelije unutar samog organa. Uspeh nemačkih naučnika otvara novu nadu za povratak vida kod ljudi.
"Nova terapija ima potencijal da vrati vid pacijentima koji pate od bilo koje vrste oštećenja fotoreceptora. Ljudi koji pate od slepila uzrokovanog starenjem takođe bi mogli da povrate nekadašnji potencijal oka", rekla je naučnica Sonja Kleinlogel.
Terapija se zasniva na činjenici da fotosenzitivne ćelije unutar oka ostaju netaknute čak i pored umanjene sposobnosti oka koja dolazi tokom poznih godina. Iako te ćelije u normalnim okolnostima ne detektuju svetlost, posebni proteini mogu "probuditi" to svojstvo.
Rezultat istraživanja objavljen je u magazinu PLOS Biology, a uspeh se zasniva i na ranijim analizama optogeneze. Ipak, uspeh je bio izuzetno mali jer su naučnici koristili proteine koji su zahtevali velike količine svetla, što je dodatno opterećivalo ionako slabe oči.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar