Svaka treća žena ima miom
Miomi materice predstavljaju najčešće dobroćudne tumore glatkih mišića materice i javljaju se kod žena u reproduktivnom periodu, a mogu biti različitih dimenzija. Mogu se jednostavno i lako dijagnostifikovati prilikom ultrazvučnog ginekološkog pregleda.
Miomi, kako je upozoreno na tribini u Mađarskom kulturnom centru, a navedeno u saopštenju organizatora, mogu biti i uzrok neplodnosti, komplikacija u trudnoći ili pobačaja. Kako je navedeno, odgovarajući metod lečenja zavisi od starosti žene, ozbiljnosti i učestalosti simptoma, lokalizacije i vrste mioma, a do sada je to uglavnom bio operativni pristup.
Od ukupno 300.000 operacija mioma, koliko se svake godine obavi u Evropskoj uniji, 230.000 podrazumeva uklanjanje materice.
Luka Andelić iz Opšte bolnice Subotica istakao je da u Evropi traje stalna borba sa histeroktomijom, sa željom da se sačuva integritet tela svake žene, neotklanjanjem cele materice. Jedna od pacijentkinja koja se izborila sa problemom mioma Jasni Ljubišić rekla je da joj je nakon dva ultrazvučna pregleda rečeno da mora na operaciju.
"Međutim, rešila sam da započnem terapiju lekovima, nakon koje sam sačuvala matericu i osećam se više nego zadovoljnom", rekla je Ljubišić.
Komentari 2
Miome treba
A
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar