Naučnici napravili test koji prepoznaje sve vrste virusa
Novi test, poznat samo kao VirScan, radi na principu analize antitela na bilo koji od 206 do sada poznatih vrsti virusa koji mogu da napadnu čoveka, navodi se u publikaciji objavljenoj u četvrtak u časopisu Science.
Imuni sistem, koji aktivira ogroman broj antitela kada se pojavi virus u organizmu, može da proizvodi antitela i decenijama nakon infekcije. VirScan će detektovati ta antitela i koristiti ih kao "prozor" u vremenu da bi kreirao repliku skoro svakog virusa sa kojim možemo da se sretnemo.
Ovo je alternativa dosadašnjoj analizi, koja otkriva samo jedan virus u jedinici analize. "Ova metoda je dobra i naučno veliki napredak", rekao je Ijan Lipkin, profesor epidemiologije i načelnik Centra za infekcije i imunitet Univerziteta u Kolumbiji. Iako lično nije bio uključen u razvoj VirScana, rekao je da ova metoda ima potencijal da otkrije sve viruse sa kojima se telo susrelo pre mnogo godina.
Prve sprovedene analize na uzorku od 549 ljudi iz SAD, Perua, Južne Afrike i Tajlanda pokazale su da u proseku, osoba je eksponirana desetinama od 206 poznatih vrsti virusa, a kod pojedinaca je pronađeno i mnogo više tragova virusa.
Iako je još uvek u razvoju, VirScan je dostupan za 25 dolara po uzorku krvi, a očekuje se da će laboratorije naplaćivati i skuplje čim se analiza komercijalizuje. Za sada je potrebno dva do tri dana da se uzorci obrade, ali će se to vreme smanjiti.
Svi naučnici uključeni u proces razvoja ove metode slažu se u stavu da će biti korisno da znate koji virusi su u vama, kako bi u budućnosti mogli da radite na prevenciji veoma opasnih bolesti - kao što je virus HIV, koji ne mora da bude vidljiv godinama u vašem telu.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar