Ljudi u današnje vrijeme imaju sve više problema sa snom toliko da zdravstvene organizacije to nazivaju epidemijom. Nesanica se povezuje s uzrokovanjem saobraćajnih nesreća i greškama na poslu, a osim toga uzrokuje razne bolesti poput dijabetesa i depresije.
Ovo je nekoliko razloga zbog kojih vas muči nesanica.
1. Korišćenje elektronskih uređaja pre spavanja
Verovatno ste čuli da nije pametno koristiti smartphone u krevetu. Ne samo zbog stresnih e-mail poruka ili potencijalne zvonjave i vibracija nego i zbog toga što samo prisustvo blizu kreveta deluje psihološki loše na osobu.
2. Alkohol pre spavanja
Prema istraživanju Američke akademije za medicinu sna, u SAD-u 12 odsto roditelja pre spavanja pije alkohol kako bi lakše zaspali. Iako alkohol može delovati kao sedativ, zapravo narušava kvalitetu dubokog sna.
3. Nadoknađivanje sna tokom vikenda
Tokom nedelje se uglavnom ranije budimo, ali rešenje za manjak sna nije u nadoknađivanju propuštenog vikendom. Svakih 30 minuta propuštenog sna tokom dana može povećati rizik od gojaznosti i loše delovati na vaš metabolizam.
Srećom, 30 minuta sna tokom dana može nadoknaditi loše efekte manjka sna tokom noći.
4. Ignorisanje bolova
Spavanje s bolovima može ograničiti sposobnost mozga da se ''prebaci'' u dubok san. Upale, glavobolja, bolovi u leđima ili artritis mogu loše uticati na REM fazu sna.
5. Previše vremena provedenog na poslu
Prema istraživanjima Američke akademije za medicinu sna, posao je glavni krivac za loš san. To je povezano s ranim dolaskom na posao i kasnim odlaskom u krevet nakon posla. Osim toga, potvrđeno je da učestalo ponavljanje dana s premalo sna može dovesti do problema s pamćenjem, piše Yahoo.com.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar