Pazite da ne preterate sa vodom

Treba znati da se s unosom vode može preterati.
Treba znati da se s unosom vode može preterati.

Štaviše, postoji i stanje poznato kao fatalno predoziranje vodom koja se završava smrtnim ishodom. U literaturi je zabeleženo nekoliko slučajeva smrti zbog prekomernog unosa vode.

Jedan od najbizarnijih slučajeva dogodio se nedavno, kada je mlada žena od 28 godina preminula usled predoziranja vodom učestvujući na takmičenju u ispijanju vode koje je organizovala jedna radio stanica. Nakon što je popila više od 6 litara vode u periodu od 3 sata, mlada žena je počela da povraća, imala je tešku glavobolju, a potom je i umrla.

Smrtni ishodi zbog prekomernog unosa vode u kratkom vremenskom razdoblju zabeleženi su i u slučaju jednog kalifornijskog studenta kao i kod adolescenata koji su uzimali ekstazi na celonoćnim zabavama tokom kojih su znojenjem pojačano gubili tečnost.

Generalno, kod sportista koji se bave sportovima izdržljivosti često se beleži izvestan nivo hiponatrijemije, odnosno 'razređenja' krvi izazvanog prekomernim unosom vode. Taj fenomen je opisan 2005. godine u časopisu "New England Journal of Medicine", međutim, s obzirom na to da su profesionalni sportisti pod budnim nadzorom stručnjaka i rehidracija se vrši posebno dizajniranim rehidracijskim tečnostima, neželjena dejstva su vrlo retka.

U pozadini predoziranja ili intoksikacije vodom krije se hiponatrijemija, odnosno sniženje natrijuma ili soli u krvi. Simptomi koji se javljaju kod niskog nivoa natrijuma u krvi su glavobolja, umor, mučnina, učestalo uriniranje i mentalna dezorijentacija. Središnji organi koji kontrolišu promet vode i soli u telu su bubrezi. U situaciji kada osoba unese previše vode u kratkom razdoblju, bubrezi ne mogu dovoljno brzo da je eliminišu i krv se razređuje. Zbog razlike u koncentraciji soli, voda izlazi iz krvotoka i ulazi u ćelije koje potom bubre. Većina telesnih ćelija ima nešto prostora za širenje, što se ne može reći za ćelije mozga. Zbog toga edem mozga može biti fatalan. Brza i izražena hiponatrijemija uzrokuje ulazak vode u ćelije mozga što rezultuje komom, prestankom disanja i smrću.

Većina slučajeva intoksikacije vodom rezultat je pojačanih gubitaka tečnosti iz tela u kombinaciji s prekomernim unosom obično više od 5 litara vode u vrlo kratkom razdoblju. Zbog toga je temeljni princip hidratacije sportista i ostalih fizički aktivnih osoba uskladiti znojenjem izgubljenu tečnost i elektrolite s unesenom vodom ili drugim hidrirajućim tečnostima. A najbolji indikator za taj proces je dobar stari osećaj žeđi.

Zbog toga jednostavni savet glasi: ne zanemaruj osećaj žeđi i pij dovoljnu količinu vode posebno tokom vrelih letnjih dana. I imaj na umu da, iako vrlo retko, s vodom možemo i preterati.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Zašto su važni pregledi urina

Rezultati osnovnog pregleda urina pokazuju stanje naših bubrega, njegovih izvodnih kanala i mokraćne bešike, a ti rezultati važni su za sve, naročito za trudnice i hronične bolesnike.