Sva kozmetika je puna otrova
Žene svakodnevno na sebe, putem kozmetičkih i higijenskih preparata, stavljaju otprilike 168 hemikalija.
Ovo pokazuje poslednje istraživanje jedne američke neprofitne organizacije. Oni su upozorili da veliki broj hemikalija koje se nalaze u ovim proizvodima, ako se duže vreme koriste, može da izazovu mnogobrojne zdravstvene tegobe, sa čak i kancer.
Konzervansi kojih su puni kozmetički preparati mogu uzrokovati velike probleme na telu poput ekcema, dermatitisa, i drugih alergijskih reakcija. S druge strane, pojedini sastojci u šminki i kozmetici mogu da izazovu probleme sa glavoboljom i neplodnošću.
Šminka obiluje hemikalijama koje produžavaju njihov vek trajanja, čuvaju boje i sprečavaju da se sljušte sa kože. Stručnjaci upozoravaju da su te hemikalije opasne za zdravlje jer već i kratkotrajna izloženost može povećati rizik od bolesti srca, izazvati umor, gubitak pamćenja, probleme s kožom.
Stara istraživanja potvrdila su da je jedno do dvoje ljudi alergično na kozmetiku, ali studija sprovedena pre dve godine ukazuje na veliko povećanje alergičnih osoba. Dezodoransi, antiperspiranti, šminka i losioni za telo, sadrže puno hemijskih supstanci, a stručnjaci u Americi tvrde da ne postoji dovoljna kontrola u proizvodnji ovih preparata. Tačnije, pravila o korišćenju dozvoljenih supstanci nisu se menjala od 1930. godine.
Novi zakon koji je u pripremi u SAD daće Američkoj agenciji za lekove (FDA) veća ovlašćenja u kontrolisanju proizvođača, i onoga što oni u svoje kozmetičke preparate stavljaju. Za početak, kontrolisaće se pet najštetnijih i po zdravlje najopasnijih hemikalija: diazolinidyl urea, lead acetate, methylene glycol-formaldehyde, propyl paraben i quaternium - 15.
Istovremeno, u Evropi je poslednjih godina najviše bure izazvao jedan sastojak sa ove liste - paraben. On se nalazi u većini proizvoda u najširoj upotrebi, a pod lupom se našao zbog, sada već osnovane sumnje da izaziva reakcije na koži, utiče na hormone i u krajnjem ishodu može da dovede i do raka. Parabeni su konzervansi koji se dodaju svim kozmetičkim, proizvodima, od šminke i krema, preko šampona za kosu i za kupanje, sredstava za brijanje, pa do vlažnih maramica, uključujući i one koje se koriste za bebe. Sadrže ih i sapuni i deterdženti, čak i hrana.
Danska je nedavno načinila prvi korak tako što je zabranila sve proizvode koji sadrže parabene za decu mlađu od tri godine. U Francuskoj je u pripremi sličan propis, dok Evropski savet i dalje poštuje zaključak svog Naučnog komiteta da su parabeni bezbedni, mada istovremeno odobrava upotrebu sve više proizvoda koji ih ne sadrže. Problem je, međutim, u tome što takvih proizvoda, bez parabena, još nema dovoljno na tržištu.
U Americi bi uskoro mogla da se pojača kontrola ovih štetnih supstanci. Uvođenje novih regulativa pokrenula su dva američka senatora, nakon saradnje sa Ekološkom radnom grupom, neprofitnom organizacijom za zaštitu zdravlja potrošača. Oni su još pre 10 godina otpočeli sa pravljenjem baze podataka u koju su registrovali sve kozmetičke preparate na tržištu, i sastojke koje oni sadrže. Svaki potrošač može tako da dobije informaciju šta se zapravo nalazi u pakovanju preparata koji želi da kupi, ili već koristi. I, ono što je najbitnije, šta je od tih supstanci štetno po zdravlje.
Prema podacima ove radne grupe, žene koriste prosečno 12 kozmetičkih proizvoda dnevno, koji, kako je već rečeno, sadrže oko 168 različitih hemikalija. Muškarci se malo manje "mackaju", ali i pored toga, na sebe stavljaju oko 85 hemijskih supstanci. Tinejdžeri, pak koriste čak 17 različitih krema i preparata za jedan dan.
To je navelo stručnjake i naučnike da istraže šta se od hemikalija najduže zadržava u telu. Oni su sedam godina kontrolisali krv i urin 20 tinejdžera koji su učestvovali u istraživanju. Otkrili su čak 16 hemikalija koje utiču na hormone, uključujući ftalate i parabene. - Veliki deo hemikalija koje se nalaze u proizvodima su verovatno sigurni, ali to ne možemo sa sigurnošću da znamo dok ne prođu određene provere, rekao je Skot Faber, predsednik Radne grupe.
SENKA ZA OČI
26 hemikalija
Najproblematičniji: polythylene terephthalate
Mogući efekti na zdravlje: povezanost sa nastankom kancera, sterilitet, hormonska neravnoteža, oštećenje organa
KREME ZA POTAMNjIVANjE
22 hemikalija
Potencijalno štetni: ethylparaben, methylparaben, propylparaben
Neželjeni efekti: iritacija, svrab, disbalans hormona
LAK ZA NOKTE
33 hemikalija
Najštetniji: phthalates
Moguće posledice: hormonska neravnoteža, problemi sa plodnošću, povezanost sa kancerom, održavanje trudnoće
MLEKO ZA TELO
32 hemikalije
Najzabrinjavajući: methylparaben, propylparaben, polythylene glycol
Štetnost po zdravlje: svrab, iritacija, disbalans hormona
DEZODORANS
32 hemikalije
Najopasniji: aluminium zirconium, isoprophyl myristate
Neželjeni efekti: hormonska neravnoteža, oštećenje organa
RUŽ
33 hemikalije
Najštetniji: polymethyl methacrylate
Mogući sporedni efekti: alergije, povezanost sa kancerom
LAK ZA KOSU
11 hemikalija
Moguće štetni: octinoxate, isophthalates
Štetnost po zdravlje: alergije, hormonska neravnoteža, iritacija očiju, nosa i grla, promena na nivou ćelija
ŠAMPON
15 hemikalija
Najzabrinjavajući su sodium lauryl sulphate, propylene glycol, methylisothiazoline
Mogući sporedni efekti: neurološki defekti fetusa, iritacija, defekti na oku
RUMENILO
16 hemikalija
Moguće štetni: ethylparabens, methylparaben, propylparaben
Neželjena dejstva: svrab, iritacija, hormonski disbalans
PARFEM
250 hemikalija
Najštetniji: benzaldehyde, toluene
Sporedni efekti: smanjenje kvaliteta sperme, povezanost sa rakom, disbalans hormona
PUDER
24 hemikalije
Najštetniji: polymethyl methacrylate
Neželjeni efekti: remeti imuni sistem, alergije, povezanost sa rakom
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar