Devojčice u Srbiji abortiraju sa 14 i 15 godina
Ova Beograđanka je na intervenciju došla u pratnji svoje majke, što je najčešći slučaj sa tako mladim devojkama, praktično, devojčicama. "Prilikom abortusa retke su situacije kada devojčica dođe u pratnji partnera. Za sve ove godine rada devojke dolaze sa mamom, jer roditelji i dalje imaju najvažnniju ulogu u njihovom životu", ističe profesor Aleksandar Stefanović sa Klinike za ginekologiju i akušerstvo.
U "Narodnom frontu" je pak zabeležen slučaj abortusa na petnaestogodišnjakinji, a dnevno u ovoj ustanovi zna da bude i do šest prekida trudnoće. "Dešava se da devojčice ponovo naprave istu grešku i da se vrate kod nas kako bismo im ponovo uradili abortus", priča direktorka "Narodnog fronta" prof. dr Snežana Rakić.
"Od samog starta se devojčice ne osećaju baš najbolje, jer je često trudnoća skrivana od roditelja i okoline. Najveći problem je kako reći roditeljima, kako će oni reagovati na to. Devojke se osećaju poniženo, sramno i prva njihova reakcija je 'kako si glupa, kako si to mogla sebi da dozvoliš'. Konstantno su u strahu jer ne znaju da li će sve biti u redu kasnije, ali ih isto tako i boli partnerova 'prevara', jer se osećaju napušteno", ističe psiholog Aleksandra Janković.
Za sve devojke to je traumatično iskustvo, koje žele da zaborave. "Devojke ne dolaze kod psihologa ako im je majka podrška, to se zna", priča Aleksandra, i dodaje da je najvažnije da se radi na njihovom samopoštovanju, da nikada ne zanemare sebe ili da ponovo ugroze svoj život, piše "24 sata".
Iako mnogi veruju da je abortus rutinska intervencija koja traje od 10 do 15 minuta, to je zapravo ozbiljna procedura i postoji mogućnost komplikacija. Reč je o intervenciji koja se radi na slepo tako da tokom samog zahvata ni lekari nisu uvek načisto da li je sve urađeno kako treba. Najteža komplikacija koja može da se desi pri abortusu jeste da se instrumentom probuši materica. Ako se materica probuši na mestu gde se nalaze veliki krvni sudovi, može doći i do velikog krvarenja, pa čak i do vađenja iste. Nakon ovog zahvata bolovi moraju da postoje, ali ipak je potrebno da se obrati pažnja, jer ne smeju biti intenzivniji od onih koje žena oseća pri normalnoj menstruaciji. Najveći problem nakon zahvata može biti pojava infekcija. Ako se ona na vreme ne zaustavi i ne izleči, može doći do slepljivanja jajovoda i do steriliteta žene.
U Beogradu se abortusi obavljaju u Klinici za ginekologiju i akušerstvo KCS, GAK "Narodni front", KBC "Zvezdara", KBC "Zemun", Instititutu za zdravstvenu zaštitu majke i deteta "Dr Vukan Čupić", Vojnomedicinskoj akademiji i u 17 privatnih zdravstvenih institucija. Prema podacima Gradskog zavoda za javno zdravlje Beograd, najveći broj prekida trudnoća se obavi u GAK "Narodni front" (čak 51,3 odsto, od čega 1,2 odsto čine maloletnice).
U Beogradu je u 2014. godini registrovano 3.480 prekida trudnoće.
Na Vojnomedicinskoj akademiji do sada nije rađen abortus kod pacijentkinja mlađih od 17 godina. Ovi zahvati se odrađuju samo određenim danima - ponedeljkom, utorkom, četvrtkom.
U državne klinike dolaze uglavnom žene i devojke iz siromašnijih porodica, dok ostali idu u privatne ordinacije jer za bolje uslove i za diskreciju imaju novca kojim se to plaća. Po manjim gradovima u Srbiji abortus košta dve, tri hiljade dinara, što je znatno jeftinije nego u Beogradu. Na Klinici za ginekologiju i akušerstvo KCS košta 15.000 dinara, "Narodnom frontu" od 11.000 do 20.000 dinara, dok je na Vojnomedicinskoj akademiji 21.000 dinara.
Komentari 9
Roditelji
U ovoj zemlji je mnogo veci problem otici na ginekoloski pregled, nego na abortus.
I ponavljam, bas bi voleo da vidim razliku izmedju dece koja su pohadjala eksperimentalno seksualno obrazovanje onih koji nisu. Sumnjam da bi razlike bile na nivou statisticke greske.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar