VIDEO: Zašto padamo u nesvest?

Gubitak svesti definitivno nije ugodno iskustvo za one kojima se dešava, ali i za one koji se nalaze u njihovoj blizini.
Gubitak svesti definitivno nije ugodno iskustvo za one kojima se dešava, ali i za one koji se nalaze u njihovoj blizini.

Iako se možda nikada niste pitali zašto, ekipa sa YouTube kanala SciShow kratko i jasno objašnjava manje poznata svojstva vašeg tela.

Sve se dešava zbog "kvara" u nervnom sistemu i gubitka kiseonika u mozgu. Naime, mozak crpi kiseonik na sličan način kao što računar crpi električnu energiju – bez njega nema rada. Kiseonik u mozak dospeva preko krvi i ukoliko se dovod i nekog razloga zaustavi ili uspori, dolazi do stanja poznatog kao sinkopa ili narodski rečeno – padanje u nesvest.

Iako postoji čitav niz bolesti i stanja koje uzrokuju gubitak svesti, najčešći oblik koji je većina doživela ili videla je vazovagalna sinkopa. Javlja se kada telo preterano reaguje na određene okidače kao što su prizor krvi.

Ime je dobila po vagusnom nervu,  živcu koji snabdeva svojim ograncima srce, pluća i abdominalne organe. Takođe, on je odgovoran za "restartovanje" tela nakon što doživi šok. Da bi vas smirio on uspori rad srca i raširi krvne sudove, ali ponekad se desi da pretera što se kod nekih ljudi manifestuje kao gubitak svesti zbog manjka kiseonika u mozgu.

Na sreću, isti nerv ubrzo shvata da je pogrešio i u roku od nekoliko sekundi ispravlja grešku budeći nas podizanjem pritiska i vraćanja broja otkucaja srca na normalan nivo.

  • Observer

    21.08.2015 06:17
    Otkriće
    Sad je youtube otkrio toplu vodu. Vidi se na šta je spalo obrazovanje instant menadžera. Ko će još sada u vremenskom tesnacu između kreveta i kafića, još da čita i patofiziologiju. Mnogo je komplikovano, jer je potrebno i solidno predznanje. Ovako ti levkom ubace u mozak i ti si ekspert. Možeš za profesora, ili ministra, mogućnosti su širokog spektra. Ključna reč: Nervus vagus.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Zašto su važni pregledi urina

Rezultati osnovnog pregleda urina pokazuju stanje naših bubrega, njegovih izvodnih kanala i mokraćne bešike, a ti rezultati važni su za sve, naročito za trudnice i hronične bolesnike.