Morski sunđeri uništavaju ćelije raka?
Naučnici su otkrili novi antikancerogeni spoj "monanhocidin A" u dalekoistočnim morskim sunđerima. Ovo sredstvo se bitno razlikuje od većine poznatih antikancerogenih hemoterapijskih preparata. Ono kod ćelija raka izaziva takozvanu autofagiju, odnosno "samovarenje".
Istraživanja se vrše u Tihookeanskom institutu za bioorgansku hemiju "Beljakov" u Vladivostoku i u Laboratoriji za eksperimentalnu onkologiju nemačke klinike "Ependorf" u Hamburgu. Valentin Stonik, član Ruske akademije nauka, ističe da su naučnici otkrili novi mehanizam koji otvara mogućnosti za stvaranje antikancerogenih preparata.
Morski sunđeri su i ranije bili poznati kao izvor moćnih antikancerogenih jedinjenja. Naučnici sa Univerziteta Lids u Velikoj Britaniji uspeli su 2014. godine da iz sunđera "Halichondria okadai" dobiju preparat "eribulin" protiv raka dojke. Ovo sredstvo ne leči karcinom u potpunosti, ali je za vreme kliničkih ispitivanja na 1.800 pacijenata dokazano da je, u proseku, produžavalo život za pet meseci.
Antikancerogena svojstva morskih sunđera istražuju se duže od pet godina. Naučnici tvrde da su našli prototip za stvaranje novih lekova, odnosno da su izdvojili "individualnu supstancu", ustanovili njenu strukturu i proučili svojstva, što je vrlo složen i dugotrajan posao.
Za sada je rano govoriti u kojoj meri je "monanhocidin A" efikasniji i sigurniji od postojećih preparata. Da bi se to saznalo potrebno je izvršiti dodatna farmakološka istraživanja.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar