Lečenje šarenim trakama, kineziotejping, i kod nas
Tu metodu, koju su donedavno u lečenju koristili uglavnom sportisti, običnom svetu približile su kamere tokom prenosa sa različitih sportskih takmičenja, pa se šarene trake danas koriste u svakodnevnom lečenju bolesnika. Njihov tvorac, japanski kiropraktičar i akupunkturolog Kenzo Kase bio je ovih dana gost Beograda, a u izjavi Tanjugu rekao je da tajna traka nije u tome što ne sadrže lekove ili hemijska sredstva, već se njima podržavaju mišići i celokupna struktura tela.
Metoda podrazumeva lepljenje traka, čija je struktura slična samoj koži, na određene delove tela, čime se izaziva reakcija dubljih tkiva. Kako Kase kaže, metodom se podstiče telo da se samo izleči, tako što deluje sa površine kože na dublja tkiva i na nervne završetke, što smanjuje bol i vodi do izlečenja.
Pružajući podršku mišićima i prateći pokrete tela ova metoda pomaže telu da se samo izleči, rekao je Kase i dodao da se uz pomoć traka poboljšava cirkulacija i popravljaju odnosi mekih tkiva i zglobnih struktura.
Ova metoda je već ušla u nastavne programe na koledžima širom sveta, a uskoro bi mogla i u Srbiji da bude uvedena kao predmet. Najčešće je primenjuju fizioterapeuti, fizijatri i ortopedi, a sprovodi se u državnim i u privatnim zdravstvenim ustanovama.
Pre nego što neko odluči da se bavi ovom metodom, postoji škola u kojoj se kandidati obučavaju i ovladavaju principima tehnike. U Srbiji se od 2003. održavaju kursevi i svaki put ima oko 30 polaznika. Diana Đokić iz kompanije Aleksandar MN, koja je ovog vikenda u Beogradu organizovala seminar, na kojem su predavači upravo Kase i još sedam njegovih kolega, istakla je da se za seminar prijavilo čak 150 učesnika. Među predavačima, kao i među učesnicima uglavnom su fizoterapeuti i fizijatri, a interesovanje je zaista bilo ogromno, rekla je Đokić.
Komentari 1
Ami
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar