Dečja paraliza se vratila u Evropu

Dvoje dece u jugozapadnoj Ukrajini paralizovano je nakon zaraze virusom poliomijelitisa, koji je uzročnik dečije paralize, što su prvi slučajevi te bolesti u Evropi od 2010, saopštila je Svetska zdravstvena organizacija, koja već dugo vodi kampanju s ciljem potpunog iskorenjivanja te bolesti.
Dvoje dece u jugozapadnoj Ukrajini paralizovano je nakon zaraze virusom poliomijelitisa, koji je uzročnik dečije paralize, što su prvi slučajevi te bolesti u Evropi od 2010, saopštila je Svetska zdravstvena organizacija, koja već dugo vodi kampanju s ciljem potpunog iskorenjivanja te bolesti.

Stručnjaci SZO tvrde i da je Ukrajina posebno ugrožena potencijalnim izbijanjem bolesti zbog nedovoljnog vakcinisanja. U 2014. godini u Ukrajini je samo 50 odsto dece dobilo punu dozu vakcine protiv dečje paralize i sličnih bolesti. Slučajevi dečje paralize zabeleženi u Ukrajini rezultat su mutiranog virusa u vakcini. Naime, vrlo retko virus mutira u soj koji rezultuje novim slučajevima bolesti Jedno zaraženo dete ima četiri godine dok drugo ima samo 10 meseci, a oba deteta su iz jugozapadnog dela zemlje, nedaleko od granice sa Rumunijom, Mađarskom, Slovačkom i Poljskom, piše BBC.

Oliver Rozenbaum, portparol SZO zadužen za ovu bolest rekao je da su zabeležena dva slučaja, ali sasvim sigurno ima još zaraženih. "To je velika opasnost ove zaraze, jer ima mnogo slučajeva gdje izostanu simptomi", rekao je Rozenbaum.

Opasnost od daljeg širenja bolesti u zemlji vrlo je visoka, dok je rizik od njenog širenja na susedne zemlje - Rumuniju, Poljsku, Mađarsku i Slovačku vrlo nizak, stoji u saopštenju SZO.

Za polio, koji razara nervni sistem i može prouzrokovati paralizu samo nekoliko sati nakon zaraze virusom, nema leka. Paraliza se događa na otprilike svakih dvesto slučajeva zaraze.

Globalna kampanja vakcinisanja urodila je plodom i uveliko iskorenila bolest u svetu. Ove godine slučajeve dečje paralize prijavili su samo Pakistan i Avganistan. Čak i Afrika u poslednje vreme beleži velike uspehe u borbi s ovom opakom bolešću, a upravo je Svetska zdravstvena organizacija pre nekoliko dana objavila kako na celom kontinentu nije zabeležen slučaj širenja virusa poslednjih godinu dana.

  • 03.09.2015 07:36
    Bolest novijeg doba.
    Inače ova bolest dečje paralize u prošlosti, u srednjem veku recimo nije ni postojao. Pojavom medicine se pojavio i ovaj bolest. Tako da prva epidemija ove bolesti zabeležena 1887-te godine u Švedskoj, posle se raširio u svetu. Znači mešanjem u prirodni imuni sistem čoveka smo napravili više štete nego koristi.
  • 03.09.2015 07:22
    Ipak je vakcina kriva.
    I još kažu kako vakcina ne uzrokuje dečju paralizu. I ajde sada deca da primaju vakcinu i da budu upropašćena za ceo život, a isto tako i naš život da bude upropašćen. I kako lekari mogu biti sigurni da virusi u ostalim vakcinama nisu mutirane, ili kada će se mutirati, kada to niko nikada ne proverava?

  • 03.09.2015 07:20
    Vakcine
    Vratiće se bilo koja bolest kada to požele vlasnici istraživačkih labaratorija i faramaceutskih kompanija.
    Ako niste dovoljno platili.
    Morate u sebe ubrizgavati i gutati sve što oni požele i to platiti.
    E, sad, ako će to izazvati kancer za 10 godina, pa zaboga, oni nemaju nikakve veze sa tim, pravi su anđeličići.
    Znam primere, koje je verovatno "zabranjeno" navesti, jer bi smo eto poplašili malo javnost a eto idu izbori pa treba da smo svi pijani od sreće.
    Znam zabrane i upozorenja od UN za uništenje virusa i labaratorije.
    Znam za skupo plaćena putovanja u Afriku mikrobiologa dva puta nedeljno.
    A sve se to jeftino dobije od Balkana.
    Jer, kad na Balkanu pustiš bolest, naši lekari sve džabe prijavljuju i šalju izveštaje u centralnu bazu, zahvaljujući poklonjenom softveru.
    Pa valjda mi je ovoliko dozvoljeno da kažem, o demokratijo?
    Na kraju, gospodo lekari, medicinska profesija nema poverenje u Srbiji.
    Mislim da ne moram da objašnjavam.
    Naš narod je pametan i sve vidi.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Zašto su važni pregledi urina

Rezultati osnovnog pregleda urina pokazuju stanje naših bubrega, njegovih izvodnih kanala i mokraćne bešike, a ti rezultati važni su za sve, naročito za trudnice i hronične bolesnike.