Neki proizvodi trebalo bi da poboljšaju vaše zdravlje, ali mogu da imaju potpuno suprotno dejstvo ako ih koristite nepravilno.
Iako ih kupujete s najboljom namerom, upravo ovi proizvodi mogu da podstaknu pojavu alergija, stvore kožne infekcije ili prouzrokuju brojne druge probleme.
Sunđer za tuširanje
Iako je tuširanje prijatnije sa sunđerom i imate osećaj da više i bolje iskorišćavate svoj gel za tuširanje ili sapun, nikad ne biste pogodili šta se sve krije u njemu. "Sunđeri su savršeno mesto za razmnožavanje bakterija, gljivica i plesni", navodi doktorka Džesika Vajzer, ističući da svaka mala rana na vašem telu (makar bila i minijaturna, od žileta), nosi rizik od infekcije.
I dalje možete da koristite sunđer, ali vodite računa o tome da bude od prirodnih vlakana, jer ona sadrže enzime koji sprečavaju razmnožavanje bakterija i plesni. Takođe menjajte sunđer svakih mesec dana, a nakon svakog korišćenja dobro ga isperite i iscedite, i ostavite ga na hladnom, suvom mestu.
Prečišćivač vazduha
Ovaj uređaj mnogima zimi spasava život, jer sprečava začepljenje nosa i pojavu suve kože. Ali, ako ga nedovoljno često čistite, na njemu mogu da se razviju plesan i patogeni, a mogu da počnu da bujaju i grinje, što je problem ako se mučite s alergijama. Ako ovlaživač koristite u toku noći, nemojte samo da ga isključite, jer preostala voda u posudi predstavlja idealnu sredinu za razvoj plesni. Prolijte preostalu vodu i osušite uređaj do kraja. Preporučuje se i da svakog trećeg dana očistite ovlaživač četkom i sunđerom.
Štapići za uši
Iako deluje odbojno, vosak u ušima postoji s razlogom: kako bi zaštitio nežnu strukturu unutrašnjosti uha od nakupljanja prašine i različitih ostataka. Znači, taj vosak je zdrav, iako ako se previše nagomila može da prouzrokuje bolove i upale, a upravo to činite kad ga čistite jer deo voska uvek ugurate samo dublje u uho. Zaboravite stoga na štapiće, jer ionako sve što treba da očistite jeste deo koji ćete dosegnuti maramicom tako što ćete preći oko ulaza u uho.
Antibakterijski sapun
Dokle god "pošteno" istrljate ruke, ubićete sve bakterije. Antibakterijski sapuni su u najmanju ruku neefikasni, kaže profesorka epidemiologije s Kolumbije, Ilejn Larson. U istraživanju u kojem su učestvovala dva domaćinstva, od kojih se u jednom koristio antibakterijski sapun, a u drugom obični, pokazalo se da su se članovi obe porodice jednako često razboljevali, a neki sastojci u antibakterijskom sapunu mogu da prouzrokuju otpornost na antibakterijske sastojke.
Jednostavno operite ruke sapunom i vodom, pritom vodeći računa da ih dobro istrljate i temeljno isperete.
Vaša stolica
Svi znamo koliko je opasno konstantno sedenje. Na taj način povećavate rizik od nastanka srčanih bolesti, gojaznosti i smrtnosti. Nažalost, čak i ako redovno vežbate, to ne umanjuje značaj celodnevnog sedenja na poslu, a zatim još i uveče pred televizorom ili kompjuterom. Ustanite kad god možete, idite kod kolege ako vam je potrebna pomoć ili savet umesto da mu se javite na čet, uzmite malu čašu vode i često idite da je napunite. Lagana dvominutna šetnja na svakih sat vremena smanjuje rizik od smrtnosti za 23 odsto u poređenju s celodnevnim sedenjem.
Blender
Naravno da perete blender nakon svake upotrebe, ali verovatno zaboravljate na jednu stvar: gumu na ivici posude, koja drži posudu zatvorenom. U istraživanju iz 2013. godine, pokazalo se da je to treća stvar s najviše bakterija u kuhinji, i da može da sadrži salmonelu, ešerihiju koli, gljivice i plesan. Zato da svaki put nakon upotrebe operite i taj deo.
Pribor za sređivanje noktiju
Sjajno je obaviti manikir i pedikir kod kuće, ali alat koji tom prilikom koristite može da bude pun prljavštine - normalno je da bakterije žive na vašoj koži, pa ih, kad sređujete nokte, prebacujete na makazice, grickalicu i slične stvari. A ako taj pribor dobro ne očistite, bakterije mogu brzo da se razmnože na njima, što može da prouzrokuje kožne infekcije.
Nakon svake upotrebe sav pribor dobro operite sapunom i toplom vodom i pazite da ga dobro osušite, a kamen plavac zamenite na svake tri do četiri nedelje. I nipošto nemojte da delite svoj pribor!
Plišane igračke
Bilo da čuvate one kojima ste se igrali u detinjstvu ili imate decu, znajte da su magneti za grinje. A grinje mogu prouzrokovati razvoj unutrašnjih alergija zbog čega možete kijati, imati začepljen nos i crvene, suzne oči.
Neka jedna ili dve igračke budu na krevetu vašeg deteta, a ostale na polici. Menjajte ih svakih nekoliko nedelja ili ih zamotajte u plastičnu kesu i odložite preko noći u zamrzivač kako biste eliminisali grinje.
Pasta za izbeljivanje zuba
Svi se oslanjamo na pastu za svež dah i čiste zube, ali mnoge su dizajnirane za izbeljivanje zuba, a samo zato što nešto možete da kupite u svakoj prodavnici ne znači da je bezopasno. Dugotrajno korišćenje ovih pasti može da pojača osetljivost i 'istroši' zubnu gleđ, navodi Klifton M. Keri, profesor stomatologije na Univerzizetu u Koloradu.
Ili ih nemojte uopšte koristiti ili zatražite preporuku svojeg stomatologa, a pomoći će i godišnje uklanjanje kamenca kod zubara, piše magazin Time.
Komentari 3
Marko
Na ovom sajtu se mogu pronaci korisni saveti za zdravu ishranu:
http://www.zdraviproizvodi.rs/
LOL
Packy
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar