Sedam načina na koji ubijate čulo ukusa
Saznajte kojih je to sedam navika koje nam narušavaju čulo okusa.
1. Prejedanje
Istraživanje je pokazalo da ljudi koji se prejedaju slabije razaznaju ukuse (slatko, slano, kiselo, gorko).
2. Konzumirate previše soli i prerađene hrane
Dodajete li stalno so u jela ili često jedete prerađenu hranu koja je krcata solju, jezik će se naviknuti na to i tokom vremena moraćete da dodajete sve više soli kako biste je osetili. Zato umesto je bolje da u hranu dodajte zamenu za so poput začinskog bilja.
3. Izloženost pesticidima
Toksini iz okoline poput arsena, benzola i pesticida mogu poremetiti čulo ukusa i mirisa. Hrana zagađena pesticidima isto tako može oslabiti naše nerve na jeziku.
4. Pušenje
Osim što pušenje šteti plućima i zdravlju uopšteno, ova zavisnost ne samo da uništava čulo ukusa nego i uzrokuje smanjeni broj kvržica na jeziku. Pušenje je jedan od najčešćih uzroka smanjene osetljivosti na ukuse.
5. Previše šećera
Dva napitka s dodatkom šećera dnevno već u roku od četiri sedmice mogu da oslabe čulo ukusa i uzrokuju manje uživanje u slatkom, dok se istovremeno povećava želja za slatkim. To je zato jer naša čula žude za slatkim ukusom, a ne mogu u potpunosti da ga osete. Drugim rečima: što više šećera jedete i pijete, teže ćete ga osetiti i više želeti.
6. Lekovi
Čulo ukusa i čulo mirisa veoma su povezana: 65 do 75 odsto čula okusa čini zapravo čulo mirisa. S obzirom da neki lekovi utiču na čulo mirisa, time utiču i na čulo ukusa. Umerena i povremena upotreba neće poremetiti ova čula, ali svakodnevna, odnosno češća hoće.
7. Loša oralna higijena i nedostatak vitamina
Ne perete li zube dovoljno često i dovoljno dugo (dvaput dnevno po 2, 3 minuta) ili imate pokvaren zub, može se dogoditi da ćete ukus hrane osećati slabije nego pre. Isto tako, nedostatak nekih vitamina u organizmu, poput gvožđa, vitamina B može dovesti do slabljenja čula ukusa.
Autor: 021
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar