Naučnici izumeli sunđerasti polimer koji "popravlja" kičmu
Za razliku od trodimenzionalno štampane kičme, koja se već razvija u laboratorijama, ovaj graft od sunđerastog polimera deluje kao biorazgradivi materijal čija je uloga da omogući izrastanje delova prirodnih kostiju pacijenata s rakom, nakon što su im originalne hirurški uklonjene.
Rak koji metastazira često ima tendenciju da se smesti u kičmi. Lekari mogu da iseku deo zahvaćenog koštanog tkiva, ali to ostavlja velike šupljine u pršljenovima. Često se u tim situacijama vrši ugradnja šipke od titanijuma, što je skup i komplikovan zahvat. Nova tehnika naučnika američke klinke kombinuje jednostavan pristup i brz oporavak u odnosu na ugradnju titanijuma te istovremeno pojeftinjuje operaciju.
Za ugradnju revolucionarnog polimera, lekari kroz malu rupu u pacijentovim leđima ili vratu ubrizgavaju polimer u obliku hidrogela u šupljinu u kosti. Polimer apsorbuje fluide i raste dok ne popuni prazninu.
Lekari upravljaju svime tako što ubace "kavez" koji polimer popunjava tokom širenja. Nakon popunjavanja polimer se stvrdnjava, a koštano tkivo u okruženju počinje da raste oko i unutar njega te ga tako učvršćuje.
Naučnici navode da bi klinički testovi na ljudima mogli početi u nekoliko narednih godina.
Autor: Al Džazira
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar