Nova terapija protiv hepatitisa C odlično se pokazuje u Srbiji

Gojko Korać iz Obrenovca jedan je od 20 pacijenata koji su u Srbiji primali savremenu terapiju protiv hepatitisa C, dobro je odreagovao, te je na poslednja dva testiranja nalaz bio negativan.

Da ima hepatitis C slučajno je saznao pre pet godina kada je dobrovoljno dao krv. Usledilo je lečenje "interferonom", jedinom terapijom koja je sada dostupna obolelima kod nas i na koju je loše reagovao, te poslednje dve godine nije ni uzimao lekove.

"Bukvalno sam čekao da se desi ciroza jetre, jer dalje terapije za mene nije bilo. Pokušao sam prirodnim lekovima da čistim jetru, pio surutku, kako bih ono najgore odložio. Onda je stigao ovaj lek iz donacije i uključen sam u terapiju", ispričao je Tanjugu Gojko.

Terapiju je koristio tri meseca i dobro je reagovao, te je na poslednja dva testiranja rezultat bio negativan.

"Kontrole su nam sada na svakih šest meseci, da se proveri da se virus nije vratio. Iskustva zemalja u kojime se lek primenjuje kažu da se virus vraća kod izuzetnog malog broja pacijenata", kaže Korać.

Osim Gojka, još 14 pacijenata koji su lečeni u infektivnim klinikama u Beogradu, Nišu, Novom Sadu, Kragujevcu dobro je reagovalo na terapiju i postignut je dobar virusološki odgovor. Njih 15 u ovom trenutku nema hepatitis C, dok se za ostale čeka da prođe neophodan period nakon završetka terapije.

Profesorka Jasmina Simonović- Babić sa Infektivne klinike kaže da je savremena terapija nabavljena zahvaljujući ličnim naporima lekara kroz donaciju, te da se radi o terapiji koja se pokazala efikasnom i bezbednom.

"Hepatitis C je hronična bolest i pacijenti moraju biti pod stalnom kontrolom, jer ne treba smetnuti sa uma da virus može da se reaktivira u nekom trenutku. Iskustva u svetu su pokazala da se to izuzetno retko dešava", kaže Simonović- Babić.

Kako kaže, terapija je za ovih 15 ljudi završena, pacijenti ne koriste više nikakve lekove, samo su neophodne redovne kontrole na infektivnim klinikama. Ona podseća da na pozitivnu listu Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje više od deset godina nije stavljen ni jedan inovativni lek za lečenje pacijenata obolelih od hepatitisa C.

Predsednica Udruženja Hronos Ivana Dragojević kaže, iako je Zakonom o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti propisano da lečenje hepatitisa, kao zarazne bolesti, ima prioritet u odnosu na druga oboljenja, da smo svedoci da je lečenje u Srbiji potpuno zapostavljeno.

Svetska zdravstvena organizacija procenjuje da je u Srbiji hepatitisom C zaraženo 140.000 ljudi, a da većina ne zna da su nosioci virusa.

Hepatitis C prenosi se putem zaražene krvi, ali i telesnim tečnostima.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Zašto su važni pregledi urina

Rezultati osnovnog pregleda urina pokazuju stanje naših bubrega, njegovih izvodnih kanala i mokraćne bešike, a ti rezultati važni su za sve, naročito za trudnice i hronične bolesnike.