Štedljive sijalice opasne kad se razbiju
Količina otrovnih isparenja oko razbijene eko-sijalice je dvadeset puta veća od dozvoljene u zatvorenom prostoru. Ova isparenja predstavljaju opasnost za trudnice, novorođenčad i malu decu, piše "Daily Mail".
Eko-sijalice se sve ćešće koriste u radnim prostorijama. Evropska unija postepeno prestaje da koristi tradicionalne sijalice koje su se koristile 120 godina i prisiljava stanovništvo da koristi alternativne, koje troše manje el
ektrične energije kako bi se na taj način zaustavile klimatske promene.Kritičari tvrde da eko-sijalice mogu da uštede nekoliko milijardi eura, ali da je njihovo svetlo oštro i blještavo. Eksperti kažu da može da izazove epileptički napad, migrenu, osip kože, i ne ih preporučuju osetljivim osobama.Obične sijalice ne sadrže živu, a nema je ni u drugim varijantama osvetljenja koje štede energi
ju. Primer su LED i halogenske sijalice. U istraživanju nemačke Federalne agencije za životnu sredinu, testiran je najgori mogući scenario pri korištenju dve eko-sijalice od kojih jedna sadrži dva miligrama, a druga pet miligrama žive. Nijedna od njih nije imala zaštitno kućište u slučaju pucanja.
Naučnici sa Instituta Fraunhofer Wilhelm Klauditz su otkrili da eko-sijalice ispuštaju oko sedam mikrogama po kubnom metru vazduha, a dozvoljena količina je 0,35 mikrograma po kubnom metru.
Naučnici savetuju ljudima da provetre prostorije ukoliko dođe do pucanja eko-sijalice, i da petnaest minuta ne ulaze u nju. Onima koji skupljaju delove slomljenje sijalice se savetuje da nose zaštitne rukavice. Ostatke je potrebno staviti u plastičnu kesu i dobro je zavezati. Ne treba ih bacati u kante, nego se prema njima odnositi kao prema opasnom otpadu koji treba da se tzransportuje u centar za reciklažu.
Komentari 3
B
Dr Petrović
Sijalica pukne, počistite, malo provetrite i gotovo.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar