Naučnici su otkrili da povećanje nivoa holesterola kod miševa rezultira bržom deobom crevnih matičnih ćelija što omogućava tumorima da se formiraju mnogo brže.
Istraživanjem je na molekularnom nivou otkriven mehanizam koji se skriva iza te pojave i pomoći će razvoju novih lekova za rak debelog creva, jer će se naučnici usmeriti na potragu za lekovima koji će ometati funkcionisanje tog mehanizma.
Rezultate istraživanja naučnici s medicinskog fakulteta Kalifornijskog univerziteta objavili su u časopisu Cell Stem Cell.
"Uzbuđeni smo što smo otkrili da holesterol utiče na rast matičnih ćelija u crevima, a što više od sto puta ubrzava stvaranje tumora. Dok je veza holesterola u prehrani i raka debelog creva već dobro utvrđena, niko do sada nije objasnio koji se mehanizam skriva iza toga", kaže vođa studije Piter Totonoz.
Naučnici su povećali udeo holesterola u matičnim crevnim ćelijama nekih miševa uvodeći više masnoća u njihovu prehranu. Kod drugih miševa naučnici su promenili gen koji reguliše fosfolipide, glavnu vrstu masnoće u ćelijskim zidovima, što je podstaklo ćelije da same stvaraju više holesterola.
U obe grupe povećala se sposobnost deobe matičnih stanica.
S porastom nivoa holesterola kod životinja, njihove su se ćelije sve brže delile, izazivajući da se tkivo koje oblaže njihov probavni sistem širi i da se njihova creva produže. Te su promene znatno ubrzale formiranje tumora u njihovim crevima.Tim sa univerziteta u Los Anđelesu istražiće igra li molekularni put koji su otkrili sličnu ulogu u ubrzavanju rasta drugih tumora.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 4
@Orwell
veganizacija
Orwell Vegan
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar