Trčanje čuva mozak

Trčanje je lek za bolje pamćenje, tvrde naučnici.
Trčanje čuva mozak
Foto: Pixabay
Ovim načinom vežbanja štitite deo mozga koji je zadužen za učenje i pamćenje od posledica stresa.
 
"Ohrabrujuće je znati da možemo da pobedimo negativne uticaje stresa na naš mozak time što ćemo samo izaći napolje i trčati", rekao je Džef Evards, vodeći naučnik studije sprovedene na Univerzitetu Brigam Jang. 
 
Stvaranje memorije u hipokampusu je najbolje kada se veze između neurona koje su zovu sinapse jačaju tokom vremena. Hronični ili "odloženi" stres slabi sinapse i negativno utiče na naše pamćenje. 
 
"Idealna situacija da unapredimo sposobnosti učenja i pamćenja jeste da nemamo stres i vežbamo. Ne možemo da kontrolišemo nivo stresa u našim životima, ali možemo nivo vežbanja", kazao je Edvards. 
 
Istraživanje je sprovedeno na miševima koji su podeljeni u četiri grupe: mirovanje bez stresa, vežbanje bez stresa, vežbanje sa stresom i mirovanje sa stresom. Miševi su bili izloženi stresnim situacijama kao što je plivanje u hladnoj vodi ili hodanje na kosoj platformi, ali su stavljani i na točak da trče. Potom je analizirano kako su te situacije uticale na njihov mozak. 
 
Utvrđeno je da miševi koji su bili pod stresom imaju viši nivo LTP-a od onih koji nisu vežbali. Takođe, miševi koji su vežbali imali su dobro pamćenje, kao i oni koji su mirovali, ali nisu bili pod stresom, samo su pravili manje grešaka od onih koji su mirovali. 
 
Istraživanje je pokazalo da vežbanje na efektivan način slabi mehanizme za učenje i pamćenje od negativnih kognitivnih uticaja hroničnog stresa na mozak.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje