"Obolelima od psorijaze u Srbiji nije dostupna biološka terapija o trošku RFZO, koja dramatično smanjuje simptome bolesti i popravlja kvalitet života. Zato molimo nadležne institucije da obezbede biološku terapiju za pacijente sa težim oblicima bolesti", rekao je predstavnik Udruženja 3P Goran Filipović.
Naveo je da od psorijaze u Srbiji boluje 150.000 ljudi, da 10 odsto teže obolelih pokuša samoubistvo, jer ne uspevaju da funckionišu u sredini koja ih odbacuje, a najčešće je ta bolest praćena i drugim bolestima.
"Obrazloženje RFZO zbog čega na pozitivnoj listi nisu biološki lekovi za psorijazu, registrovani u Srbiji pre deset godina, jeste da je to skupa terapija za koju sada nema novca, a mnogo je skuplje da se leče sve bolesti koje prate psorijazu", kazao je Filipović.
Prema rečima predsednika Udruženja dermatologa Srbije Željka Mijuškovića, svetske studije pokazale su da oboleli od psorijaze, autoimune bolesti koja nije samo kozmetički problem, žive u proseku tri do četiri godine kraće u odnosu na ostalo stanovništvo.
"Među obolelima od psorijaze svaki peti pacijent ima teži oblik bolesti i za njih je jedini spas savremena biološka terapija, koja je visoko efikasna i bezbedna i poboljšava zdravstveni i društveni život pacijenta", kazao je Mijušković.
Psorijaza se u Srbiji leči lekovima koji su u primeni 30 i više godina, a imaju mnogo neželjenih efekata, rekli su predstavnici Udruženja 3P i naveli da su biološki lekovi dostupni u svim okolnim zemljama. Ukazali su da je problem sa kojima se suočavaju pacijenti i stigmatizacija obolelih, jer se psorijaza pogrešno smatra zaraznom.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 2
jasno kao sunce
Milan
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar