Kako kaže doktorka Ana Stanković iz Zavoda za laboratorijsku dijagnostiku "Jugolab", otkriće postojanja ove bakterije dovelo je do velikog napretka u dijagnozi, terapiji i praćenju oboljenja digestivnog trakta. Godine 1984. otkriveno je njeno postojanje u kiselom želudačnom soku, a do tada se smatralo da takva sredina ne pogoduje razvoju bilo kog mikroorganizma.
Ovoj bakteriji, međutim, odgovara kisela sredina, pa se nastanjuje u želucu i napada njegovu sluzokožu. To je jedina bakterija koja može preživeti u izrazito kiselom želudačnom sadržaju.
Izaziva lokalno zapaljenje sluzokože želuca, uzrokujući hronični gastritis, čir na želucu, čir na dvanaestopalačnom crevu, kao i neke vrste limfoma i karcinom želuca.
Simptomi infekcije mogu biti različiti – može se desiti da ih uopšte nema ili mogu biti veoma blagi (nelagodnost u želucu), do mučnine, nadutosti, nekada i dijareje, povraćanja i bola u predelu pupka ili iznad pupka.
Može se reći da je ova infekcija zapravo bolest prljavih ruku. Osim u sluzokoži želuca, Helikobakter pilori se može naći i u zubnim naslagama, ranicama na sluzokoži usne duplje, pljuvačci, kao i u stolici obolelih.
Postoji više testova za otkrivanje ove bakterije. To se može uraditi testiranjem krvi, tkiva, stolice i preko izdisajnog testa.
"Postoje brojni testovi za dokazivanje prisustva ove bakterije i za praćenje efekata terapije, ali samo njihovom kombinacijom se može doći do brze i tačne dijagnoze, odnosno obično mora biti potvrđena sa dva pozitivna testa", kaže doktorka Stanković.
Histološka analiza
Sluzokoža želuca se posmatra endoskopom i ukoliko je potrebno uzima se isečak tkiva koje se smatra sumnjivim. To tkivo se boji specijalnim bojama i posmatra se da li je u njemu prisutan Helikobakter.
Urea izdisajni test
Veoma pouzdan test koji se može raditi kod dece starije od 12 godina, trudnica, dojilja, kao i kod starijih osoba. Jedino ga ne mogu raditi pacijenti kojima je odstranjen deo želuca. Izvodi se jednostavno, poput duvanja balona. Popije se urea sa obeleženim ugljenikom, u prisustvu bakterije dolazi do razlaganja uree, izotop se izbacuje vazduhom i meri se njegova koncentracija.
Pacijent ne sme ništa da jede i pije najmanje šest sati pre testa. Najbolje ga je raditi ujutru, na prazan želudac. Pacijentima sa dijabetesom dozvoljen je lak obrok (npr. tost i čaj). Test se radi najmanje četiri nedelje nakon prestanka uzimanja antibiotika, odnosno dve nedelje od prestanka uzimanja lekova za smanjenje lučenja želudačne kiseline - inhibitora protonske pumpe (Omeprol, Controloc, Nexium) i H2 blokatora (Ranisan, Ranital, Ranitidin, Famotidin).
Analiza krvi
Bakterija dovodi do proizvodnje antitela, a njihovo prisustvo u krvi može se dokazati ELISA metodom. Ovaj test može biti koristan za postavljanje dijagnoze.
Dokaz antigena u stolici
Služi kao pomoćna metoda u dijagnostici infekcije, kao i u kontroli terapije. Ekonomičan je, brz i vrlo dostupan. Pre nego što se uradi ovaj test treba da prođe određeno vreme od korišćenja lekova koji smanjuju lučenje hlorovodonične kiseline.
U lečenju infekcije koriste se antibiotici i neki od lekova za smanjenje lučenja želudačne kiseline, a terapija traje sedam dana.
U prevenciji ove infekcije i pojave čira izuzetno je bitan pravilan i zdrav ritam i način života, zdrava ishrana, kao i izbegavanje stresa, pušenja i alkohola.
Više informacija o Zdravstvenoj ustanovi "Jugolab" i ovim analizama možete pronaći na njihovom sajtu
www.jugolab.rs.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!