Krpelj vreba u visokoj travi

Ukoliko za prvomajski roštilj odaberete mesto koje nije uređeno, gledajte da ipak ne idete na livadu koja ima previsoku travu, jer u njoj žive krpelji. Ubod krpelja se ne oseća, jer ovaj insekt na rilicama ima anestetik, a 30 procenata ovih insekata u sebi nosi neku bakteriju ili virus koju obodom prenosi na čoveka.

Po povratku sa izleta obavezno treba pregledati odeću, ali i kompletnu kožu. Naročito delove gde je koža najnežnija, iza uha i kolena, teme, prepone, pazuh, kosu. Lekar Doma zdravlja Bogdan Stepančev kaže da su prvi znaci uboda krpelja bubuljica koja se stvara na  mestu uboda i crvenilo koje se prstenasto širi. To je istovremeno i znak da se treba javiti lekaru, jer je moguće da je reč o zaraženom krpelju. Osim crvenila, u tom prvom stadijumu može da se javi i povišena temperatura, umor, glavobolja, bolovi u mišićim i zglobovima.
Na mesto uboda ni slučajno ne treba stavljati alkohol, petrolej ili etar, jer krpelj u ošamućenom stanju može još više bakterija da ubaci u organizam i tako dodatno inficira organizam. Lekar je taj koji treba da odstrani krpelja. Ukoliko je ipak neko sam izvadio insekta, mora da prati promene na mestu uboda i pojavu ostalih simptoma.
Druga faza bolesti javlja se obično šest ili osma nedelja od uboda. Tada pacijent oseća umor, malaksalost i pospanost, što pokazuje reakciju mozga na bolest i upalu nerava. Osim toga, javljaju se i srčane tegobe i bolovi u zglobovima, što je već alarmantno i što pre treba potražiti lekarsku pomoć kako bolest ne bi prešla u hroničnu.
Što se pacijenti ranije jave lekaru, to se bolest brže i lakše leči. Ukoliko prođe dug period do odlaska kod doktora, a nekada je to i više godina, bolest postaje hronična, pa se u lečenje uključuju i doktori drugih specijalsnosti, kao što su fizijatri, fizioterapeuti, kardiolozi i druge specijalnosti.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Zašto su važni pregledi urina

Rezultati osnovnog pregleda urina pokazuju stanje naših bubrega, njegovih izvodnih kanala i mokraćne bešike, a ti rezultati važni su za sve, naročito za trudnice i hronične bolesnike.