Konferenciju u Palati Srbija otvorio je ministar zaštite životne sredine Goran Trivan, koji je poručio da je životna sredina presudan faktor za zdravlje ljudi, te da vodeći računa o životnoj sredini vodimo računa o zdravlju ljudi.
"Životna sredina i zdravlje građana Srbije nemaju alternativu. Mi ne možemo sebi da dopustimo ravnodušnost po tom pitanju. Sve ono što Ministarstvo zaštite životne sredine čini u poslednjih godinu dana ima za cilj da našim građanima poboljšamo kvalitet života", kazao je Trivan.
Dodao je da su prioriteti Ministarstva kvalitet vazduha, ali i pronalaženje opasnog otpada po Srbiji.
"Zakopavati opasan otpad po Srbiji i zagađivati na taj način zemlju, hranu, pijaću vodu je zločin koji se u Srbiji više ne isplati", naveo je Trivan.
Dodao je da prve prvostepene presude koje su donešene govore u priolog tome da se sada u Srbiji za zločine prema životnoj sredini što je ujedno, kaže, zločin prema zdravlju, odgovara i ide u zatvor.
Naveo je da će izmene zakona o zaštiti životne sredine dovesti do značajnih promena u pojedinim sektorima upravljanja životnom sredinom, te da je završena javna rasprava o zakonu o klimatskim promenama, koji bi trebalo da bude usvojen do kraja godine.
"Verujem da će taj zakon biti najvažniji koji je naš parlament doneo, a to je iz razloga što će sve sektorske politike morati da se uklope u pitanja zaštite životne sredine. Klimatske promene obuhvataju sve segmente bavljenja životnom sredinom", kazao je Trivan.
Državni sekretar u Ministarstvu zdravlja Vladimir Đukić naveo je da je javno zdravlje uvek bilo i uvek mora da bude u centru interesovanja Ministarstva i kazao da je Srbija od 188 zemalja na svetu na 80 mestu po tome koliko sredina utiče na zdravlje ljudi.
"Mi imamo obavezu da zdravlje ljudi bude na višem niovu, a da životna sredina bude u fokusu interesovanja, ne samo Ministarstva zdravlja, nego svih drugih Ministarstava. Naša obaveza je da implementiramo povelju Svetske zdravstvene organizacije "Zdravlje 2020. godine", koja kaže da zdravlje mora da bude u svim politikama", kazao je Đukić.
Naveo je da dosadašnje aktivnosti u Ministarstvu zdravlja obećavaju da sledeći period bude period koji će obeležiti mnogo bolji rezultati u zaštiti zdravlja i prevenciji, nego što je ranije bio slučaj.
"Životna sredina podjednako je važna kao najmodernija medicinska tehnologija za zdravlje ljudi. Implementirana u svakodnevnu kliničku praksu zdravstva Srbije biće sigurno važna i za vraćanje preventivne medicine na mesto koje joj pripada", kazao je Đukić.
Ambasador Norveške Arne Sanes Bjornstad naveo je da su životna sredina i zdravlje višesektorksa pitanja i poručio da je zagađenje životne sredine najveća pretnja za čovečanstvo.
Kazao je da Norveška neguje kulturu čiste vode, te da industrijski otpad ne shvata kao rizik, već kao nešto što se može koristiti kao izvor energije.
Predstavnica UN u Srbiji i predstavnica Svetske zdravstvene organizacije Žofija Pustai kazala je da više od pola današnje svetske populacije živi u gradovima, a da će prema istraživanjima, do 2050. godine dve trećine populacije živeti u gradovima, što znači da će biti izloženiji zagađenom vazduhu.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 2
Ivan
Druga stvar koja je apsolutno neophodna da se uradi, umesto glupavih ideja da se vozila 2x godišnje šalju na tehnički pregled, jeste uvođenje kontrole izduvnih gasova vozila i sadrža čestica u istim. Ovo se naravno neće dogoditi jer bi u tom slučaju pola beogradskog i novosadskog GSP-a momentalno pala na tehničkom pregledu. Možda za njih eventualno napraviti izuzetak i propisati prelazni period ali za ostale penal. Šta sve vidim da se kotrlja u saobraćaju i koje količine dima ispuštaju je prosto nedopustivo. Nemam nišat protiv polovnih vozila, da se razmemo, i moj je polovan, ali to šta se može videti da izlazi iz pojedinih auspuha nije normalno.
Maslina
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar