Svrha testa, prvog takvog u svetu, je da olakša otkrivanje raka kože pre nego što postane smrtonosan, rekli su naučnici u istraživanju objavljenom u stručnom časopisu "Oncotarget".
Lekari se sada oslanjaju na pregled kože i biopsiju kako bi otkrili melanom, koji se može brzo proširiti.
Naučnici kažu da krvni test može dati tačnije rezultate od pregleda kože i tako spasiti brojne živote.
Test koji su razvili naučnici sa Univerziteta Edit Kovan melanom otkriva prepoznavanjem antitela koje proizvodi organizam u borbi protiv karcinoma.
U ispitivanju u kojem je učestvovalo dvestotinak ljudi, od kojih je pola imalo karcinom, test je bio uspešan u 81,5 odsto slučajeva.
Klinička ispitivanja testa sprovešće se u roku od tri godine kako bi se njegova tačnost poboljšala na 90 odsto. Naučnici se nadaju da bi mogao biti odobren za korišćenje u roku od pet godina, navodi BBC.
Maligni melanom, najteži oblik raka kože, većinom uzrokuje izlaganje UV zračenju. Obično počinje promenom mladeža ili novom izraslinom na koži. Iako su specijalisti dobro obučeni da prepoznaju melanom, profesorka Mel Ziman kaže da bi ovaj test mogao ubrzati postavljanje dijagnoze.
"U rutinskoj kliničkoj praksi često ume da bude teško razlikovati melanom u ranoj fazi od mladeža", rekla je. "Ovaj krvni test dobro će doći kada pacijent stigne u kliniku kako bi utvrdio da li je lezija na koži melanom. Lekar će moći da uradi test pre biopsije", dodala je.
Prema njenim rečima, rano otkrivanje melanoma jako je važno jer stopa preživljavanja tada iznosi do 99 odsto.
"Čim se proširi dublje u kožu, stopa preživljavanja dramatično pada", ističe Ziman.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 1
Nikola
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar