Upravo zbog toga smatraju da zavisnost od kupovine, poznatu i kao oniomania ili kompulsivni poremećaj kupovine, treba proglasiti mentalnom bolešću.
Nedavna studija koju je sprovela medicinska škola u Hanoveru otkrila je da sedam odsto odraslih osoba pokazuje neku vrstu kompulsivnih problema vezanih za kupovinu, a ovaj broj u poslednje dve decenije raste u Americi i Evropi.
Klinička psihologinja u medicinskoj školi u Hanoveru Astrid Muler kaže da postoji potreba za većim razumevanjem i prepoznavanjem ovog opasnog stanja.
"Vreme je da prepoznamo šoping poremećaj kao odvojeno mentalno stanje. To će nam pomoći u razvoju boljih metoda dijagnoze i lečenja", kazala je Muler.
Profesor Mark Grifits s Univerziteta Notingem Trend smatra da postoje dobri dokazi da mali broj pojedinaca obavlja kompulsivnu kupovinu, ali ističe da pre službene dijagnoze treba napraviti više kvalitetnih istraživanja.
Prema PsychGuidesu, oni koji pate od ovog stanja kao podsticaj često navode nagon za potrošnjom ili anksioznost koja se može ublažiti samo kupovinom. Takve osobe kupovinu koriste i kao beg od negativnih emocija.
Poremećaj se može razviti bez obzira na primanja, a artikli koje kupuju nisu uvek skupi.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 3
NS
Teško je priznati zato što zavisnika ima svih uzrasta i dobi. Mnogima ne odgovara konstatacija. Zar nije tako i sa pušenjem, gojaznosti, alkoholizmom i ostalim bolestima zavisnosti, autodestruktivno!
Marko
Gde vam je cast, gde vam je 'Hipokrat' u koga se zaklinjete?
dfghdj
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar