Kad se osoba onesvesti kad vidi krv, ona doživljava vazovagalnu sinkopu - otkucaji srca i krvni pritisak naglo i drastično padaju. A kad nam pritisak padne tako iznenada, smanjuje se količina krvi koja stiže do mozga i gubimo svest.
Ako generalno nemate problem sa niskim krvnim pritiskom, onesvešćivanje zbog vazovagalnog odgovora nije nešto zbog čega bi trebalo da brinete ili da zovete hitnu pomoć.
Osim toga, generalno zdravi ljudi mogu se onesvestiti i ako nema nikakve krvi na vidiku. Ako vam se to dešava naoko bez ikakvog razloga, trebalo bi da odete kod lekara, da proverite opšte zdravstveno stanje, za svaki slučaj.
Još jedno moguće objašnjenje za padanje u nesvest kad vidimo krv je da je u pitanju nešto što su nam daleki preci ostavili u nasleđe. Onesvešćivanje možda vuče korene sve do naših pećinskih predaka, kaže dr Fred Jeger, direktor Centra za sinkope i autonomne poremećaje u Klivlend klinici u Ohaju.
"Na primer, ako ste pećinski čovek, i drugi pećinski čovek dođe i otkine vam ruku, bol i užasan prizor lako će vas onesvestiti", kaže dr Jeger za NBC News. "I onda, ležite tako (u doba pećinskih ljudi) na zemlji, izgledate kao da ste mrtvi, i drugi pećinski čovek više nema poriv da vam otkine i glavu", objašnjava on, dodajući da se vazovagalna sinkopa možda prenosila na potomke onih koji su zahvaljujući onesvešćivanju poživeli dovoljno da se bore i sledećeg dana, što bi je onda činilo savršenim primerom činjenice da preživljavaju samo najspremniji.
Ali, ako ste skloni tome, i prepoznate znakove koji ukazuju da ćete uskoro da padnete u nesvest, trebalo bi da legnete ili sednete i podignete noge. Na taj način, gravitacija radi za vas, i mozak ipak dobija dovoljno krvi, prenosi Reader's Digest.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 2
Patak
Ozenjen coek
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar