Otkrivene su razlike u DNK, odnosno u genetskom kodu i hemijskim oznakama muškaraca koji su bili zlostavljani kao deca, prenosi
B92.
Na uzorku od 34 muškarca, od kojih su svi učestvovali u dugoročnoj studiji Harvarda, 22 su bili žrtve neke vrste zlostavljanja.
Nučnici su ispitali hemijski proces koji se naziva metilacija u DNK iz uzoraka sperme i primetili razlike kod onih koji su bili žrtve i onih koji nisu.
Koliko je dugoročan fizički uticaj traume pokazuje prisustvo promena u ćelijama sperme čije se nasleđe može prenositi generacijama.
Metilacija je proces pomoću koga se struktura koja se naziva metil grupa dodaje u vezu sa DNK i može delovati kao "prekidač" na genomima.
Iako su oznake metilacije na DNK opisane kao "molekularni ožiljci" istina je da je pozitivan ili negativan uticaj ovog procesa i dalje u velikoj meri misteriozan kod ljudi.
Međutim, ekstenzivni eksperimenti kod miševa sugerišu da metilacija može, kada udari u ćelije sperme, preneti zdravstvene probleme potomstvu.
Ako se ovaj efekat dosledno vidi u većim studijama i može se detaljnije objasniti, naučnici sugerišu da bi ona mogla imati praktične primene u pravnom okviru.
Moguće je da pronađene korelacije između metilacije i zloupotrebe dece mogu dati procentualnu verovatnoću da je došlo do zloupotrebe.
Naučnik sa Harvarda koji je učestvovao u ovom istraživanju je rekao da postoji potreba da se repliciraju njihovi nalazi, ali je studiju opisao kao korak ka utvrđivanju dugoročnog uticaja zloupotreba koji može nadmašiti generacije.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar