Stres može dovesti do skupljanja mozga i problema s pamćenjem

Stres je bolest modernog doba koja pogađa sve više ljudi, a rezultati poslednjih istraživanja objavljeni u magazinu "Neurology" pokazuju da može dovesti do skupljanja mozga i problema s pamćenjem.
Stres može dovesti do skupljanja mozga i problema s pamćenjem
Foto: Pixabay
"Visok nivo kortizola, hormona stresa, utiče na funkciju mozga, njegovu veličinu i rezultate na kognitivnim testovima. Otkrili smo smanjenje moždane mase i gubitak pamćenja kod relativno mladih ljudi", rekao je Suda Sešadri, autor studije i profesor neurologije.
 
Kortizol je jedan od ključnih hormona koji pomaže telu da odreaguje na stres. Kada se nalazimo u stresnoj situaciji, nadbubrežne žlezde proizvode više kortizola koji ograničava sve telesne funkcije koje bi nam mogle smetati ukoliko se nađemo u situaciji da se borimo za život. 
 
Kada opasnost prođe nivo kortizola opada, a telesni sistem treba da se vrati u normalu. U suprotnom će se pojaviti glavobolja, teskoba, depresija, problemi sa srcem i problemi s koncentracijom i pamćenjem. Stručnjaci upozoravaju da je mozak veoma osetljiv.
 
"Mozak je veoma osetljiv, ali i gladan. Mozak zahteva ogromnu količinu hranjivih materija i kiseonika kako bi ostao zdrav i ispravno funkcionisao. Dakle, ukoliko telo te resurse troši na stres onda ih ne ostaje dovoljno za mozak i dolazi do problema s pamćenjem", rekao je Kit Fargo iz Udruženja za Alchajmerovu bolest.
 
Prethodna istraživanja takođe su pokazala povezanost između kortizola i demencije, ali fokus tih istraživanja bio je na starijim osobama i hipokampusu, memorijskom području mozga. 
 
U ovom istraživanju učestvovalo je više od 2.000 osoba bez znakova demencije koje su radile različite psihološke testove kako bi izmerili svoju veštinu razmišljanja. Nakon osam godina ponovili su test, a izmeren im je i nivo kortizola u serumu. Konačni rezultati pokazali su da su osobe koje su imale veće količine kortizola u organizmu imale smanjenu moždanu masu.
 
"Nisam bio iznenađen ovim rezultatima. Ukoliko imate više kortizola u organizmu verovatno ste pod stresom te ćete zbog toga imati više poteškoća tokom rešavanja kognitivnih zadataka. Ipak, iznenađen sam uticajem kortizola na strukturu mozga. Ukoliko su promene u strukturi mozga vidljive u srednjoj životnoj dobi, zamislite šta se događa u trenutku kada ste dovoljno stari da razviju demenciju", rekao je Fargo.
 
Sešadri je rekao da ovo istraživanje pokazuje samo povezanost, ali ne i uzrok te je naglasio kako je potrebno raditi dodatna istraživanja.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje