Čačkanje nosa može biti opasno

Mnogi roditelji deci govore da ne kopaju nos jer je to ružno. Osim što nije higijenski, roditelji to smatraju i nepristojnim, ali većina misli da je ta navika bezopasna.
Međutim, ispostavilo se da se tako prenosi opasne bakterije pneumokoke koja uzrokuje upalu pluća, upozoravaju naučnici. 
 
Istraživanje objavljeno u časopisu "European Respiratory Journal", pokazuje da se ta bakterija može preneti i rukama, a ne samo kapljično, odnosno kašljem i kijanjem.
 
Procenjuje se da su pneumokoke odgovorne za smrt 1,3 miliona dece mlađe od pet godina u svetu.
 
Iako je možda decu teško odgovoriti od kopanja nosa, naučnici imaju jednostavan savet koji bi mogao sprečiti širenje ove smrtonosne bakterije.
 
"Možda nije realno da ćete decu u potpunosti sprečiti da kopaju nos, ali važno je voditi brigu o higijeni ruku i redovno čistiti igračke kako bi se smanjila mogućnost prenošenja i rizika od razvoja infekcije kao što je upala pluća", upozorila je dr Viktorija Konor.
 
Zato je uvek važno imati u blizini antibakterijski sapun za pranje ruku i vlažne maramice.  
 
Bakterije Streptococcus pneumoniae ili pneumokoke uzrokuju upalu sinusa, bronhija, pluća, uha, a može uzrokovati i meningitis ili trovanje krvi. Reč je o bakteriji koja je veoma rasprostranjena, često je otporna na antibiotike, a najopasnija je za decu vrtićkog uzrasta. Ona može biti vrlo kobna i za starije generacije koje su u čestom kontaktu s decom, pogotovo kad je reč o upali pluća.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje