To je jedna od novina koje uvodi Nacrt zakona o zdravstvenom osiguranju i koju bi građani morali ozbiljno da shvate kako ih godišnji odmor ne bi papreno koštao.
Na primer, ukoliko tokom boravka u inostranstvu osiguranik bude povređen u saobraćajnoj nezgodi, dobiće neopohodnu lekarsku pomoć, a troškove će platiti naš RFZO.
Međutim, ukoliko ta osoba nije izvadila pomenutu potvrdu, RFZO će zahtevati da mu, nakon povratka u zemlju, osiguranik nadoknadi sve troškove uključujući i eventualni prevoz do prebivališta u Srbiji.
U slučaju da naš osiguranik sam plati lečenje u inostranstvu neće biti potrebe da podnosi zahtev za refundaciju troškova. Bez prethodno izdate potvrde ovaj zahtev će biti odbačen.
U Nacrtu je navedeno da su u dosadašnjoj primeni međunarodnih ugovora o socijalnom osiguranju uočeni problemi u pogledu plaćanja troškova ostvarene hitne medicinske pomoći.
"Organi za vezu su u više navrata ukazali na nezadovoljstvo druge strane zbog odbijanja RFZO da plati troškove u slučajevima kada osigurano lice nije ispoštovalo propisani postupak", navodi se u novom predlogu zakona. "Novim rešenjem prevazilaze se problemi u nesmetanoj primeni međunarodnih ugovora o socijalnom osiguranju sa jedne strane, a sa druge stvaraju preduslovi da RFZO može tražiti povraćaj plaćenih sredstava od osiguranog lica. Ovakvo rešenje je i u skladu sa činjenicom da osigurana lica moraju ispoštovati propisani način i postupak za ostvarivanje prava na zdravstvenu zaštitu iz obaveznog zdravstvenog osiguranja, jer u suprotnom troškove tako ostvarene zdravstvene zaštite snose iz sopstvenih sredstava", stoji u dokumentu koji će se uskoro naći pred poslanicima.
Srbija ima potpisane sporazume sa Austrijom, Belgijom, BiH, Bugarskom, Velikom Britanijom, Italijom, Luksemburgom, Mađarskom, Makedonijom.
Besplatna hitna pomoć našim građanima se pruža i u Nemačkoj, Poljskoj, Rumuniji, Slovačkoj, Francuskoj, Holandiji, Hrvatskoj, Crnoj Gori, Češkoj, Sloveniji i u Turskoj.
Sa Grčkom, na primer, u koju naši građani najčešće idu, Srbija nema potpisan sporazum, pa građani moraju da uplaćuju dodatno osiguranje.
Isto pravilo važi i za sve ostale države koje nisu među 20 navedenih.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 4
Putnik
Milana
Ostale osiguravajuće kuće, u istom cenovnom rangu , nude osiguranje bez maltretiranja građana.
Prošle godine sam imala slučaj da mi je bila potrebna lekarska pomoć u Grčkoj.,Mail'om sam se obratila DDOR-u, koji su me nazvali za desetak minuta, uputili me na adresu lekara. Tamo sam sve odradila, pregled i injekcije, bez ikakvog plaćanja, samo sa kopiranim pasošem i potvrdom o osiguranju.
Jogi Letač
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar