Plivanje i ostale aerobne vežbe aktiviraju grupe mišića, s tim da se dodatno angažuju pluća i srce, ubrzava se disanje i rad srca i podstiče se cirkulacija. Sve to doprinosi opštem zdravstvenom stanju i pospešuje rad mozga.
Verovatno vam se dešavalo da utehu, kada ste neraspoloženi, potražite u blagodetima plivanja tj. vode. Mogući razlog tome jeste vaša instinktivna želja da se oraspoložite. Naime, tokom napornih aerobnih treninga dolazi do otpuštanja endorfina, hormona koji predstavlja "prirodnu drogu" i koji izaziva dobro raspoloženje.
Koliko je plivanje korisno i u borbi protiv depresije pokazuje i istraživanje iz 1999. godine, koje su sprovela četiri univerziteta u Sjedinjenim Američkim Državama (tri iz Severne Karoline i jedan iz Džordžije) na pacijentima koji pate od teške depresije. Istraživanje je obuhvatalo četiri meseca lečenja i šest meseci praćenja pacijenata. Pacijenti su podeljeni u tri grupe, od kojih je jedna dobijala klasične lekove za depresiju, druga je redovno plivala, a treća je lečena kombinacijom lekova i plivanja.
Rezultati su pokazali da je plivanje najefikasnija terapija - ne samo da je najveći procenat pacijenata izlečen, već je i procenat ponovo obolelih najmanji.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 2
Sirena
Izlecena
Srećno svima!
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar