"Spravato" se primenjuje kao sprej za nos, a dugogodišnja ispitivanja pokazala su da kod pacijenata smanjuje simptome depresije u roku od nekoliko časova. Reč je o nazalnom spreju, čiji je glavni sastojak ketamin, disocijativni anestetik koji se koristiti u lečenju najtežih oblika depresije kod kojih ostali lekovi nisu imali efekta.
Za razliku od dosadašnjih antidepresiva, koji počinju da deluju tek nakon nekoliko sedmica od početka terapije, "spravatovo" dejstvo je odmah primetno. To je posebno značajno kada je reč o pacijentima sa veoma teškim psihičkim stanjem i izraženim suicidalnim mislima, ističu američki naučnici.
Džom Man, psihijatar i naučnik sa Univerziteta Kolumbija, objašnjava da je sprej sa ketaminom prvi odobreni lek za lečenje depresije u poslednjih 30 godina koji na mozak deluje na jedinstven način.
Sprej za nos koji je razvila kompanija "Džonson i Džonson" sme da se koristi samo zajedno sa propisanim oralnim antidepresivom. Zbog mogućnosti zloupotrebe, primenjuje se pod lekarskom kontrolom za vreme tretmana i dva časa posle.
Pacijent ne sme da čuva sprej "spravato" u kućnoj apoteci.
S obzirom na to da je dejstvo ketamina mnogo snažnije nego kod konvencionalnih antidepresiva, uzima se samo jedanput u dve nedelje, navode naučni portali.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 3
Gladius et anus
@Shimmy
Shimmy
U 21. veku je normalno biti depresivna osoba, a za istrazivanje je kako neko uopste moze imati drugaciju reakciju na trenutne uslove drustva.
Deca odrastaju u obdanistima, odvojena od roditelja i najblizih, izlozena nasilju(od vrsnjackog, do medijskog), roditelji rade po 2 posla, uskracenog vremena za odmor, svakodnevnica je puna stresa...
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar