Raspored sala ne povećava rizik od šloga
Međunarodna studija obavljena na 220.000 ljudi, čiji su rezultati objavljeni u medicinskom časopisu "Lanset", pobija dosadašnje mišljenje da su riziku od srčanog udara i šloga više izložene gojazne osobe građene kao jabuka, nego one kruškastog tela, objavljeno je u Londonu.
Zaključak ove studije je da na povećan rizik od srčanog i moždanog udara ukazuju povišen holesterol, pritisak, istorija šećerne bolesti u porodici i indeks telesne mase (BMI) od 30 ili veći, dok razmeštaj masnog tkiva (pretežno na grudima i stomaku, ili pretežno na bokovima i nogama) nije bitan, izveštava Rojters.
Gotovo 200 stručnjaka iz 17 zemalja je u ovom istraživanju koristilo mere kao što su težina, obim kukova i struka i podatke o krvnom pritisku, holesaterolu i drugim pokazateljima zdravlja.
Od 220.000 ispitanika tokom desetogodišnjeg praćenja njih oko 14.000 je doživelo infarkt ili šlog. Pri tom se, po rečima jednog od istraživača, Džona Deneša, s Univerziteta u Kembridžu, pokazalo da su "u suštini svi tipovi gojaznosti podjednako loši".
Gojaznost je, inače, poslednjih godina postala globalna epidemija. Procenjuje se da je danas gojazno preko pola milijarde ljudi u svetu, tj. jedna od deset odraslih osoba, što je dvostruko više nego 1980. godine.
Kardiovaskularne bolesti - koje mogu da dovedu do infarkta, šloga i drugih fatalnih poremećaja - su najveći uzročnik smrti u svetu . Od njih, prema podacima Svetske zdravstvene organizacije (SZO), godišnje umre 17,1 milion ljudi.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar