Koji narod je najmršaviji, a koji najdeblji?
Među bogatim zemljama prvo mesto po broju gojaznih zauzimaju Sjedinjene Države, a Japan je prvi po vitkosti stanovništva, dok se Evropljani, pre svega Francuzi i Italijani, dosta dobro opiru višku kilograma.
Ko je najvitkiji u Evropi?
Švajcarke su najvitkije u Evropi, a drugo mesto po vitkosti dele Francuskinje i Italijanke. Francuzi su najvitkiji muškarci u Evropi, a slede ih Grenlanđani, Danci i Holanđani.
Istraživači, Majid Ezati s Kraljevskog koledža u Londonu i Salim Jusuf i Sonja Anand sa Instituta za istraživanje stanovništva i zdravlja u Hamiltonu (Kanada), proučavali su porast telesne težine od 1980. do 2008. godine kod osoba starijih od 20 godina.
Indeks telesne mase (BMI prema engl. body mass index) izračunava se tako što se telesna masa osobe u kilogramima podeli sa kvadratom visine u metrima. O prekomernoj težini govori se kada je BMI veći od 25. Za osobe kod kojih je BMI 30 govori se da su gojazne, a vrednost 35 ukazuje na tešku gojaznost.
U poslednjih 28 godina BMI se povećao kod žena i muškaraca i u svetu danas 1,46 milijardi odraslih osoba ima prekomernu težinu. Gojaznost se gotovo udvostručila u 28 godina i pogađa 205 miliona muškaraca i 297 miliona žena.
Ko je najdeblji?
Studija je utvrdila da je najviše gojaznih muškaraca i žena na ostrvcetu Nauru u južnom Pacifiku s 14.000 stanovnika. U 2008. godini tamo je izmeren najviši prosečni BMI na svetu: 33,9 za muškarce i 35 za žene. Nauru u gojaznosti nije nov jer je prvo mesto zauzimao i 1980, ali s manjim vrednostima: 28,1 za muškarce i 28,3 za žene.
Gojaznost je standardna pojava kod stanovnika brojnih ostrva Okeanije kao što su Ostrva Kook, Tonga, Samoa, Francuska Polinezija.
Među bogatima po gojaznosti uverljivo vodi SAD s prosečnim BMI 28 i podaci pokazuju da je ovaj problem narastao od 1980. do danas. Drugo mesto zauzeo je Novi Zeland, a Japanci su na suprotnom kraju lestvice, najvitkiji su s prosečnim BMI za muškaraca 22, i 24 za žene.
Žene u Bangladešu najbliže su indeksu mršavosti (18,5), a najmršaviji su muškarci u Demokratskoj Republici Kongu.
U zapadnoj Evropi jedino su Italijanke danas mršavije nego pre 28 godina. S druge strane BMI je vrlo blago porastao u Belgiji, Finskoj i Francuskoj, navodi studija ne navodeći objašnjenja.
Prekomerna težina uzrok je kardiovaskularnih bolesti, dijabetesa i raka i smatra se da izaziva oko 3 miliona smrti svake godine. Naučnici su, međutim, ustanovili pad učestalosti visokog krvnog pritiska i holesterola u bogatim zemljama, što tumače ranim dijagnosticiranjem i lečenjem, dok ti isti poremećaji rastu u drugim zemljama.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar