Embrioni će se čuvati pet godina za tri pokušaja vantelesne oplodnje

Parovi u postupku biomedicinski potpomognute oplodnje (BMPO) ubuduće će o trošku osiguranja moći da zamrznu do šest embriona u tri stimulisana pokušaja vantelesne oplodnje, pišu Novosti.
Embrioni će se čuvati pet godina za tri pokušaja vantelesne oplodnje
Foto: Pixabay
Embrioni će se o trošku države čuvati do pet godina, saznaje list u Ministarstvu zdravlja.
 
Reč je o značajnom olakšanju u odnosu na dosadašnje rešenje, po kojem su imali pravo da zamrznu takođe do šest embriona, ali samo iz jednog stimulisanog pokušaja BMPO, navodi list.
 
Novo uputstvo za sprovođenje lečenja neplodnosti postupcima BMPO važiće kako u šest državnih ginekoloških centara, tako i u privatnim klinikama, u koje će sa uputom ove godine moći da ode 3.300 do 4.300 žena.
 
U RFZO je Novostima rečeno da će i žene koje na BMPO idu pred kraj starosne granice od 42 godine, takođe moći o trošku države da zamrznu više embriona na maksimalno pet godina, ali da država posle navršene 42. godine neće pokrivati i troškove embriotransfera.
 
Ukoliko su parovi u jednom stimulisanom postupku zamrznuli embrione na teret osiguranja, prilikom prijave za naredni postupak upućuju se prvo na krioembriotransfer, sve dok imaju zamrznute embrione, objasnili su u RFZO.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Sreca

    15.05.2019 17:22
    Super! Bas mi je drago da konacno uzmu u obzir i zamrzavanje. Nadam se da ce konacno malo povecati i starosnu granicu, bar za jos tri godine tj do 45. Saljem pozitivnu energiju svima koji su u postupku i zelim da postanu roditelji. A ja odoh da nastavim da se igram sa svojom bebom koju smo pomocu vto i dobili...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje