Američka uprava za hranu i lekove odobrila je lek za decu koja boluju od SMA i mlađa su od dve godine, uključujući i one koji još ne pokazuju simptome. Odobrenjem su obuhvaćena i ona deca s najsmrtonosnijim oblikom nasledne bolesti, kao i ona s tipovima bolesti kod kojih se simptomi mogu pojaviti kasnije.
SMA je vodeći genetski uzročnik smrti dece. Bolest često dovodi do paralize, problema s disanjem, a smrt se kod dece rođene s najozbiljnijim tipom 1 pojavljuje za samo nekoliko meseci. SMA pogađa jedno dete na 10.000 rođenih, a šanse za tip 1 kreću se od 50 do 70 odsto, piše "Gardijan".
Kompanija Novartis brani rekordnu cenu svog leka tvrdnjom kako je jednokratno lečenje vrednije od skupih dugoročnih tretmana koji koštaju nekoliko stotina hiljada dolara godišnje.
Terapija koristi virus kako bi se dobila normalna kopija SMN1 gena kod dece rođene sa defektivnim genom, a dobijaju je putem infuzije.
Ova rekordna cena pre je bila još veća i kretala se oko pet miliona dolara, ali nezavisni Institut za klinički i ekonomski pregled u aprilu je utvrdio da je reč o prekomernom iznosu.
U Novartisu navode da je lekom lečeno više od 150 pacijenata. Njihov izvršni direktor Vas Narasiman opisuje Zolgensman kao gotovo isceliteljski lek za SMA ako ga pacijent dobije ubrzo nakon rođenja. Međutim, podaci pokazuju da njegova delotvornost traje samo pet godina.
Lek će biti u konkurenciji sa Biogenovom Spinrazom, koja je prvi odobreni lek za SMA. Odobren je krajem 2016. godine, i mora se ubrizgavati svaka četiri meseca. Cena je 750.000 dolara za prvu godinu, i 375.000 dolara svake sledeće. I tu je cenu ranije spomenuti institut smatrao previsokom.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 5
Djava
Kajmak
Ivan 39
U otkriće mehanizma kako ova bolest nastaje, šta je uzrokuje i teoretsko nalaženje načina da se simptomi spreče je ulagala PRIVATNA kompanija! I ta ista kompanija je pri tome plaćala stotine naučnika da do toga dođu. A onda posle isto tako stotine njih da taj lek i naprave. Da ne računamo silne miševe, svinje i majmune koje su recimo morali kupiti i na njima testirati lek pre nego što je odobren za ljudsku primenu. Kažu da je trošak ovakvog od ničeg pravljenja leka ( znači, ne poboljšavanje već postojećih) iziskuje fond od milijardu dolara da bi sve faze mogle biti sprovedene.
Tako da hipokrat sa ovim nema zaista ništa...
ps. inače, u hipokratovoj zakletvi zaista nigde ne piše ni da lekari treba da rade za džabe
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar