Većina infekcija izlečiva je i može se lako sprečiti, ali pojedine bolesti, posebno gonoreja, razvile su posebno otporne oblike koje je sve teže lečiti antibioticima, navodi se u izveštaju SZO.
"Polno prenosive bolesti su svuda. Puno su uobičajenije nego što mislimo", rekla je zdravstvena radnica SZO za reproduktivno zdravlje i istraživanje Teodora Vi.
Izveštaj, temeljen na poslednjim dostupnim globalnim podacima iz 2016. godine, pokazuje kako se među muškarcima i ženama između 15 i 49 godina 2016. godine pojavilo 127 miliona novih slučajeva hlamidije, 87 miliona slučajeva gonoreje, 6,3 miliona sifilisa, kao i 156 miliona trihomonijaze.
Polno prenosive bolesti "stalna su i endemska zdravstvena pretnja širom sveta" i značajno utiču na zdravlje odraslih, kažu u SZO. Ako se ne leče, mogu prouzrokovati ozbiljne i hronične zdravstvene probleme, uključujući neurološke i kardiovaskularne bolesti, neplodnost, vanmaterničnu trudnoću, rođenje mrtvorođenčadi i povećan rizik od HIV-a.
Procenjuje se da je 2016. godine samo sifilis uzrokovao 200 hiljada rođenja mrtvorođenčadi i smrti novorođenčadi, postavši jedan od najveći uzročnika smrti dece širom sveta, navodi se u istraživanju.
Polne infekcije uzrokovane bakterijama obično se mogu lečiti široko dostupnim lekovima, ali u istraživanju SZO navodi se kako su nedavni nedostaci u globalnom snabdevanju benzatin penicilinom otežali kontrolu širenja sifilisa. Rastući zdravstveni problem je i sve veća otpornost na lekove za gonoreju.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 1
računajte
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar