Više od 37 miliona Amerikanca pati od hronične bubrežne insuficijencije, a oko 5.000 godišnje (u proseku 12 osoba dnevno) umre dok čeka na odgovarajući organ. Zbog toga bubrežna insuficijencija zauzima deveto mesto na listi uzroka smrti u Sjedinjenim Američkim Državama.
U novoj studiji, naučnici su analizirali broj preminulih donora, čiji su organi ponuđeni centrima za transplantaciju bubrega od 2004. do 2014. U tom periodu donirano je 156.089 bubrega, od kojih je 128.102 presađeno, dok je 27.987 bačeno (17 odsto). Posle završetka studije (2014) broj bačenih bubrega je porastao. Tako je u 2016. bačeno dvadeset odsto doniranih organa, pokazuje istraživanje.
Poređenja radi, u Francuskoj je u u istom periodu (2004-2014) bačeno samo devet odsto doniranih bubrega - zbog toga što su lekari u Francuskoj spremniji da koriste starije organe i organe ljudi koji su imali oboljenja kao što su dijabetes i hipertenzija.
Jedan od glavnih razloga ovakvog trenda je što američki programi presađivanja organa podležu strogoj kontroli institucija, te mogu da izgube ovlašćenja ako smrt ili odbacivanje grafta nastupe pre predviđenog roka. Drugim rečima, ukoliko organ nije savršeno zdrav, centri za presađivanje skloni su da se uzdrže od rizika.
Postoji više drugih razloga zbog čega se organi bacaju: "lošiji kvalitet" organa, abnormalna biopsija i slično. Osim toga, presađivanje starijeg bubrega ili bubrega osobe sa pridruženim oboljenjima više košta, jer pacijent boravi duže u bolnici i duže se oporavlja.
Organizacije u Americi već godinama pozivaju na promenu standarda koji su nekada važili pri donošenju odluke da li će donirani bubreg biti presađen ili bačen.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar