Britanski naučnici su proučili podatke sedam ranijih studija o povezanosti radnog vremena i mentalnog zdravlja u koje je bilo uključeno više od 28.000 ljudi. Među smenskim radnicima su evidentirali 28 odsto veću verovatnoću da će iskusiti neki oblik mentalnih problema u odnosu na one s konzistentnim radnim vremenom tokom nedelje.
"Znamo da rad u smenama menja normalan biološki ciklus spavanja i budnosti koji odgovara izmenama dana i noći", rekla je vođa istraživanja Luciana Torkati, naučnica na Univerzitetu u Ekseteru. "Taj poremećaj ljude čini ćudljivim i razdražljivim i rezultira socijalnom izolacijom jer im se radno vreme ne poklapa s radnim vremenom članova porodice i prijatelja", rekla je naučnica.
Na smenski rad posebno su osetljive žene, pišu naučnici u časopisu "American Journal of Public Health". U poređenju sa ženama kojima je radno vreme konzistentno, razvoj mentalnih poteškoća za 78 odsto je veći među ženama koje su prisiljene da rade u smenama.
Rezultati upućuju na to da radnici i poslodavci treba da budu svesni potencijalnih posledica smenskog rada kada je posredi mentalno zdravlje zaposlenih.
"Naš mozak je programiran tako da spava noću, kada nema dnevnog svetla, kako bi se oporavio od svih informacija koje procesuira danju", objasnila je Torkati. "Smenski rad, posebno noćni, taj ciklus okreće naglavačke. Procesuiranje informacija i budnost noću, a spavanje danju. Takav poremećaj funkcija uzrokuje razdražljivost, nervozu, potištenost i na kraju može da rezultira raznim mentalnim poremećajima", zaključila je ona.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 3
Zlajo
nebesky
Nema depresije, samo represije...
Puszi
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar