Ona je u prošloj godini iznosila 22,75 DID (definisanih dnevnih doza na 1.000 stanovnika na dan) i to je za 37,6 odsto manje u odnosu na 2015. godinu, a 7,25 odsto manje nego 2017.
Analiza potrošnje antibiotika u 2018. godini pokazuje zadovoljavajuće i značajne pomake, odnosno da su lekari u velikoj meri racionalno propisivali lekove, a građani poštovali preporuke da ne koriste antibiotike bez saveta stručnjaka, tako da je izdavanje i kupovina ovih lekova značajno manja u odnosu na ranije godine, navodi se u saopštenju.
U 2018. godini smanjen je tri puta udeo tzv. "nedefinisane potrošnje", sa 55 odsto u 2015. na 17 odsto u 2018, koju čini promet antibiotika izdatih bez recepta ili na recept ustanova koje nisu u mreži RFZO.
Osim toga, izuzetan rezultat postignut je u oblasti lečenja dece - stopa propisanih antibiotika na 1.000 dece je 2018. godine smanjena za 7,3 odsto u odnosu na 2015. godinu.
Smanjenje stope propisanih antibiotika kod dece je posebno važno, s obzirom da je Srbija donedavno bila prepoznata kao zemlja u kojoj se deci propisivalo tri do pet puta više antibiotika nego u Centralnoj i Severnoj Evropi, navodi se u saopštenju.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 2
Penzionerka
Maka
Dobra nama i kora od breze ....... zdravije je
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar